Kekik Nedir? Çayı Yağı ve Kekiğin Faydaları

Antik yunan çağından günümüze kadar önemini ve yaşamımızdaki etkenliğini korumakta olan ve günden güne arttıran kekik, yaşantımızın olmazsa olmaz bir parçası konumundadır. Başta ülkemiz olmak üzere Akdeniz ülkeleri ve çoğu dünya ülkelerinde kullanımı yaygın olarak yapılan kekik, gerek antik yunanlar, gerekse antik Mısır tarihinde de birçok alanda kullanılmıştır.

Ülkemizde farklı isimlerle anılan, yaygın olarak Akdeniz kekiği, Girit kekiği, Anzer çayı, Beyaz kekik isimleriyle anılır.

Kekik Nedir?

Kekik, ballıbabagiller familyasından olup, çorak topraklarda yetişen, güneşi seven yapısıyla öne çıkmaktadır. Uzun senelik bir bitki olmasıyla beraber boyları 15-40 cm içinde değişmektedir. Çoğu zaman koyu yeşil renge sahip olan, kısa saplı ya da sapsız konumdadır.

Bitkinin tespit edilen bileşiminde: Simol, timol, karvakrol, borneol madenleri vardır. Az oranda bulunan uçucu yağlardan ise flavonit, acı esanslar, tanen ve tripenoit bulunmaktadır. Kekiğe kendine has kokusunu veren timol ve karvakrol maddesidir.

Kekik Çayının Faydaları

En çok bilineni Kekik çayıdır. Başlıca kış aylarında soğuk algınlığı, nezle benzeri biçimde hastalıklardan korunmak için bol miktarda kullanılmaktadır.

Bunun haricinde soframızda baharat olarak da yer bulan kekik, ihtiva ettiği onlarca şifaya ek olarak, yemeklere verdiği esans ile oldukça kullanışlıdır.

Kekik Suyu ve Kekik Çayı:

Kekiğin suda kaynatılmasıyla elde edilen kekik suyu, bu şekilde çay olarak da kullanılmaktadır.

Kekiğin Faydaları

Bu tarz besinlerin başlıca faydaları:

– Çay olarak kullanılır ise öksürüğü azaltır ve solunum yollarına yararlıdır.

– Soğuk algınlığı, nezle benzer biçimde kış hastalıklarında kullanımı yaygındır. Anti oksidan ve anti septik özelliği ile mikrop ve bakterilerle savaşmada büyük bir etkendir.

– Gaz ve şişkinliği önler, Ağız kokusunu ortadan kaldırır.

– Zayıflamak isteyenler için faydalıdır, Regl sancılarını azaltır.

– Sindirim sitemini düzene sokar, bağırsak sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kekik yağı

Az miktarda üretimi olsa da kekik yağının da ülkemizde kullanımı yaygındır. Mide ve kalp sağlığından tutunda sindirim ve bağırsak hastalıklarına kadar pek çok şifası bulunan kekik yağınım kullanım alanlarına birlikte bakalım. Bu alanlar:

– Kekik yağı kendisi benzer biçimde antioksidandır.

– Anti alerjik ve anti septik özellik gösterir.

– İçerdiği zengin minerallerden dolayı günde bir kaşık tüketilmesi uzmanlarca önerilmiştir.

– Soğuk algınlıklarını önler, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.

– Bel ağrısı benzer biçimde şiddetli ağrılarda masaj yaparak kullanılması önerilmektedir.

– İdrar söktürücü tesiri vardır, sakinleştirici olarak da kullanılmaktadır.

– Yaşlanmayı geciktirir, cinsel isteği arttırır.

– Uykusuzluk sorununu azaltır, Vücuda enerji verir.

– Saç tellerini canlandırır, gözlerin kuvvetlenmesini sağlar.

– Tüm solunum yolu hastalıklarında faydası bulunan kekik, bronşit belirtilerini hafifletir, boğazca ağrısına iyi gelir ve sinüslerin açılmasına destek sağlar.

Saymakla bitiremeyeceğimiz kekik yağı faydalarının başlıca etkenlerini beraber gördük. Her nimette olduğu şeklinde fazlasının zarar olduğunu unutmayalım. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız kekiği kullanmak için doktorunuzdan onay almayı unutmayınız.