Koltuk Temizliği Hakkında Püf Noktalar

Koltuk Nasıl Temizlenir, Nasıl Silinir, Lekeler Nasıl Çıkar

Günlük yaşantı alanımızda yer alan koltuklarımız birçok nedenden dolayı kirlenmekte hele de evinizde çocuklarınız ve evcil hayvanınız varsa koltuklarınız daha kısa sürede bakım ve temizlik istemektedir. Koltuk temizliğini kendiniz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken noktalar var. Yanlış yöntem ve malzemelerle yapılan temizlik hüsranla sonuçlanabilir.

Koltuk Temizliği Nelere Dikkat Edilmeli

İlk önce yapmanız gereken, koltuğunuzdaki tozlu kiri elektrik süpürgesinin yüksek ayarında çektirmek,  ulaşamadığınız noktalara ise elektrik süpürgesinin ince uçlu aparatından yardım alarak süpürmek.

Eğer evcil hayvanınız varsa, elektrik süpürgesinin alamadığı tüyleri, toz toplayıcı diye adlandırılan aparatla  kolay bir şeyinde halledebilirsiniz.

Tozu, kir ve tüyü temizlenmeyen koltuğun silinmesi bir anlam ifade etmez, çünkü toz, kir ve tüyler silinme esnasında koltuğunuza yapışacak ve istenilen temizliğe ulaşılmayacaktır.

Koltuğunuzun temizliğine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise  koltuğunuzun kullanma talimatını okuyarak koltuk temizliği hakkında bilgi edinmek. Uluslararası kullanılan standart kumaş temizleme kodları inceleyin;

W : Sıvı deterjan kullanın.

S : Su kullanmadan, yumuşak içerikli çıkartıcı kullanın.

WS : Yumuşak veya sıvı deterjan kullanın.

X : Fırça veya elektrik süpürgesiyle temizleyin.

Koltuk Temizliği Neyle Yapılmalı

Arap Sabunu

Koltuk temizliğinde etkili sonuçlar bırakan arap sabunu önce sıcak suda eritilir ve bez yardımıyla iyice silinir. Sabun kalıntılarının kalmaması için ılık sade suyla durulanır ve kurumaya bırakılır.

Sirke 

Sirkenin bakterileri öldürme etkisi sebebiyle çocuklu annelerin gönül rahatlığıyla kullandığı alternatiflerden biridir. Sıcak suya  sirkeyi ekleyin ve kullanacağınız temizlik bezi de içine atın, bezi sirkeli suda biraz bekletin daha sonra silmeye başlayın göreceksiniz koltuklarınız ışıl ışıl parlayacak. Kokusu için endişelenmeyin 2 saat havalandırmadan sonra kokudan eser kalmayacak.