Kuşburnu Faydaları, Kuşburnunun Çayı ve Marmelatı Yapımı

Kuşburnu Faydaları, Kuşburnu Çayı ve Marmelatı Yapımı gibi aradığınız bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlık için bulunmaz bir nimet olan, içeriği sayesinde bağışıklık sistemine, cildimize, özellikle grip gibi solunum yolları gibi rahatsızlıklara mükemmel bir çözüm yoludur.

Kuşburnunun Faydaları

 • C vitamini açısından oldukça zengin olan nu meyve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır, kanı temizler ve kandaki şeker oranını dengeler.
 • Cilde canlılık ve parlaklık verir. Beden yorgunluğunu giderir.
 • Şekersiz kullanımında şeker hastaları için oldukça faydalı olmaktadır.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığın giderilmesinde etkilidir.
 • Etkili idrar söktürücüdür ve ishalin kesilmesinde etkili olmaktadır.
 • Özellikle bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü kış mevsiminde, kuşburnunun çayı grip ve nezleye karşı kalkan vazifesi görmektedir.
 • Solunum yolu hastalıkları için de oldukça etkili olmaktadır.
 • Kuşburnunun antioksidan ve c vitamini deposu olması nedeniyle kanserden koruyucu etkisi mevcuttur.
 • Demir eksikliğine gidermede yardımcı olur.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Öksürük iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kuşburnu Çayı 

Kuşburnunun mide rahatsızlıklarına, idrar yollarına, sindirim sistemine, solunum yollarına kireçlemeye gibi birçok rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Çayında demir, magnezyum, fosfor, sodyum, çinko, özellikle C vitamini, A, B, E, K vitamini yönünden zengindir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

2 yemek kaşığı kurutulmuş kuşburnu

4 kahve fincanı su

4-5 adet nane tabi ki isteğe bağlı olarak ekleyebilirsiniz.

Çay demliği içine kurşunu, su ekleyin ve kaynatın. Kaynama işleminden sonra ocağın altını kapatın. İsteğe bağlı nane koyup kaynatın. 5 dakika demlenmeye bırakın.

Kuşburnu Marmelatı

Yapımı biraz zahmetli olsa da mutlaka denemeye değer. Hem sağlık, hem şifa kaynağı olan kuşburnunun marmalatını hem siz hem sevdikleriniz hem de çocuklarınız tarafından severek tüketilecektir. Özellikle bağışıklı sisteminin güçlenmesine yardımcı olan kuşburnu, hastalıktan kurtulmaya yardımcı olduğu gibi hastalığa yakalanmaya da engel olmaktadır. Her mevsim severek tüketeceğiniz kuşburnu marmelatı, sofralarınızın vazgeçilmezi olacaktır.

 Marmelatı İçin Malzemeler

1 kg kuşburnu

1 buçuk su bardağı şeker

Yeterli miktarda su

Kuşburnu Marmelatı Yapılışı

Öncelikle kuşburnunun çer-çöpleri ve sapları tamamen temizlenir. Bol suda güzelce kuşburnular yıkanır.

Yıkanan kuşburnuları düdüklü tencereye alınarak üzerini iki parmak geçecek kadar su eklenir ve 35 dakika kadar pişirilir.

Daha sonra normal tencereye alınır. Tencerede kaynamakta iken tahta kaşık ile kuşburnuları ezerek karıştırılır. Çünkü kuşburnunun iyice yumuşamalıdır. Dibine tutmaması için ara ara kontrol edilerek karıştırılmalıdır. İyice yumuşayınca rondo veya blendırdan geçirilir.

Daha sonra altına tencere alarak makarna süzgecinden geçirilir. Süzgeçte kalan kuşburnunun püresine su ekleyerek tahta kaşıkla karıştırılır ve suyunun tencereye akması sağlanır. Süzgeçte kalan çekirdekleri çöpe atılır. Bu şekilde bütün kuşburnuları süzgeçten geçirilir ve sudan yardım alarak işlem tekrar edilir.

İkinci aşamada ise un eleme süzgecinden geçirilmesi gerekir. Aynı şekilde bütün kuşburnuları un eleme süzgecinden geçirilir ve gerekli yerde sudan yardım alınarak işlem devam ettirilir. Bu şekilde pürüzsüz bir şekilde elde edilen kuşburnuyu tencereye alınıp ocağa koyulur. Kaynamaya başlayınca ara ara karıştırılır. Kıvamı koyulaşana kadar kaynatılır.

Son aşamada şekeri eklenir ve marmelat kıvamını alana kadar kaynatılır.