Pusula Nedir? Pusulanın İcadı Kim Ne zaman Buldu

Pusula Nedir? Pusulanın İcadı Kim tarafından Ne zaman Buldu, nasıl kullanılır, 

Günümüzde her akıllı cep telefonu içinde bulunan pusula artık herkes tarafından bilinen kullanılan bir yön bulma aletidir. Günümüzde herkesin cebinde bir pusula olsa da genel olarak askeri alanlarda, gemilerde denizciler tarafından, doğa tutkunları sporcular tarafından daha sıklıkla kullanıldığını söylemek gerekir. 

Dünyamızın her iki uç kısmı alt ve üst, güney ve kuzey kutuplarında manyetik bir çekim alanı vardır, bu çekim merkezleri bir mıknatıs gibi pusulanın yön bulmasını sağlar, 

pusula

Pusula Tarihçesi

İlk pusulanın 1. YY ‘da Çinliler tarafından icat edilmiş olmasına rağmen genel olarak define mücevher bulmak için kullanılıyordu, 11. YY ‘dan sonra ise yön bulmak için kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle denizcilikte inanılmaz fayda sağlamış bir alettir.

Çalışma prensibi çok basit bir tekniğe dayanan pusula, içinde kuzey ve güney kutuplarını gösteren yön ibreleri olan, tamamen dünyanın çekim ekseni mantığı ile çalışan basit ama çok faydaları bir alettir. Dilimize italyanca bussola kelimesinden dönüşerek girmiştir.

Günümüzde üretilen pusulalarda genellikle kırmızı renkte olan ibre kuzey yönünü gösterir, pusulanın etrafında yakınlarında bulunabilecek başka bir metal veya mıknatıs pusulanın yanlış göstermesine sebep olacaktır.

pusula

Ne Zaman Ve Kim Tarafından Bulunmuştur?

Antik Yunan ‘da, M.Ö. 6. YY mıknatısın farkındaydılar. Ama tam olarak ne işe yarayabileceğinin nasıl kullanılabileceğini bilmiyorlardı.

Pusulanın yani mıknatısın yön bulma özelliği ilk kez Çinliler tarafından bulunmuştur, mıknatısı suyun üzerinde batmayan bir parça üzerine koyduklarında kuzey yıldızını gösterdiklerini fark ettiler ve Pusula icat edilmiş oldu.

Pusulanın Avrupalılar tarafından fark edilmesi kullanılmaya başlaması  12. Y.Y. bulmuştur ve bu tarihten sonra pusulanın gelişimi artmıştır.