Ocak Daha Kolay Nasıl Temizlenir

Ocağınız Kirlendiyse Hemen Müdahale

Mutfaklarımızda çok kirlenen alan ocağımızın üstü her yemek yaptığınızda ocak maalesef hem kirli olur. Yemekten hemen sonra temizlemezsek kirler kurur ve inatçı kirlere dönüşür. Bazen yemeğin pişmesini bile beklemeden ocağımızı temizlemeliyiz. Taşan yemek, taşan süt temizlemesi kabus gibidir. Hiç zaman kaybetmeden temizlememiz gerekir. Ocak temizliğinde ocağınızın şekline göre temizlik yapmalıyız. Cam ve seramik ocağın temizleme esnasında çizilmemesi için daha dikkatli olunmalı. Temizlik esnasında ocağın üstündeki her şeyi alın ocağın başlarını da deterjanlı sıcak suda bekletin.

Ocak Temizliğinde Püf Noktalar

Temizliğe başlamadan önce ocağınızın üstünden her şeyi alın. Ocak bölümleri sıcak sulu karışmada bekletin.

Kimyasal ürünler kullanırken mutlaka eldiven kullanın.

Ocağınızı aşındırıcı, yıpratıcı ürünleri kullanmayın.

Ocağınız temizlik yaparken çizilmemesi için kullandığınız beze dikkat edin. Kaliteli bez tercih edin.

Lekelerin üstüne karbonat dökün üzerine de limon sıkın bu yöntem lekeleri çıkaracaktır.

Ocak Temizliği Nasıl Olmalı

Cam Seramik Ocak

Cam ocaklarda daha dikkatli olmalı lekelere hemen müdahale edilmeli çünkü kuruyan lekeler, temizlerken inatçı lekelere dönüşüyor. İnancı lekelerde çıkması zor olur bu nedenle ocağımızın yüzeyini çizebilirsiniz. Ocağınızı kirli ise ilk önce ocağınızdaki kirli yüzeyi kabasını alın. Daha sonra karbonat dökün. Sıcak suyla büyük bir havluyu ıslatın ve suyunu sıkın. Kirli ocağın üstünü havluyu kapatın  ve bu şekilde bekletin. Beklettiğiniz ocağın kiri büyük çoğunlukla kiri çıkmış olacaktır. Çıkmayan kirler için karbonat dökün ve ovalayın. Sıcak suya sirke koyup güzelce durulayın. İsterseniz kimyasal içerikli yağ çözücü, kremler temizleyici ve bulaşık deterjanı ile yapabilirsiniz.

İndüksiyonlu Ocak Temizliği

İndüksiyonlu ocağın temizliğine başlamadan önce mutlaka ocağınızın sıcak olmamasına dikkat edin. Kimyasal içerikli krem temizleyicileri veya bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Eğer ocakta oluşan lekeler bu şekilde çıkmıyorsa yağ çözücü kullanabilirsiniz. Mutfağınızda doğal çözüm istiyorsanız hele ki ocağınız ise karbonatla ovalayın ve sirkeli sıcak suyla kurulayın.

Elektrikli Ocak Temizliği

Elektrikli ocak temizliğinde dikkat etmeniz gerek en önemli şey temizlik yaparken su kaçmaması gerek. Diğer yöntemler gibi ocağınızı temizleyebilirsiniz…

.