Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Rezenenin Özellikleri Nelerdir?Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?Rezene Çayı Nasıl Yapılır? bu konular hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Rezenenin Özellikleri Nelerdir? 

Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yoğunlukla yetişen ve her derde deva bitkidir. Bu bitki kısa çalılık boylarındadır. Rezene bitkisinin yaprakları toplanarak çay şeklinde tüketilir.

Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

Kansızlığa İyi Gelir.

Çağımızın hastalığı olan kansızlık her üç gençten birinde görülmektedir. Rezene çayı kan akışını hızlandırarak alyuvar oluşumuna da destek olur.

Rezene Çayı Faydaları Mide Rahatlatıcı Etkisi Vardır.

Kabızlığı yok eder ve mide ile bağırsakların rahat olarak çalışmasına yardımcı olur.

Rezene Çayı Faydaları: Vitamin Deposudur.

A ve C vitaminleri içermesi nedeni ile hem gribal enfeksiyonların giderilmesinde kullanılır; hem de sağlıklı ciltler elde etmek için dozunda tüketilir. Rezene çayının günde üç fincandan fazla tüketilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tiroid Bezinin Düzgün Çalışmasına Yardımcı Olur.

Tiroid bezi ne yazık ki ülkemizin bulunduğu coğrafi konum itibariyle her iki kişiden birinde düzgün çalışmamaktadır. Bu da çeşitli ses kısıklığı, ses teli rahatsızlıkları ve guatr, tiroid tarzı rahatsızlıklara yol açar. Rezene çayı ses tellerine ve tiroide iyi gelmektedir.

Hararet Alıcı Özelliği Bulunmaktadır

Özellikle yaşı ilerleyip de menopoz tehlikesi ile karşı karşıya gelen bayanlarda sıcak basmasını önler.

Rezene Çayı Faydaları: Sinüzite ve Migrene İyi Gelir

Burun kanallarının açılmasına yardımcı olur. Sinüslerin boşalmasını sağlar. Bu sayede de baş ağrısı yapabilecek iltihabın akmasını kolaylaştırır. Boşalan sinüsler migren ağrılarını ortadan kaldırır.

Rezene Çayı Faydaları: Göze Faydası Bulunmaktadır.

Her anlamda gözlere iyi gelmektedir. Göz parlaklığı sağlar. Göz bozukluklarına en az havuç kadar fayda sağlar. Göz kurumalarını ve göz batmalarını düzenli tüketildiği takdirde ortadan kaldırmaktadır.

Romatizmal Rahatsızlıklara İyi Gelir.

Bilindiği gibi romatizmal rahatsızlıklar artık yaşa bağlı olarak ilerlememektedir. Erken yaşta görülme sıklığı oldukça fazladır. Bu nedenle kemik gelişimine katkı sağlayan rezene çayının sonbahar ve kış aylarında günde bir fincan tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Rezene Çayı Faydaları: Yaralanmaları İyileştirir

Rezene çayı içerisinde çinko bulundurmaktadır. Bu sayede de yaralanmaların önüne hızlı bir şekilde geçmektedir. Yara izlerini içeriden etki ederek kapatıcı özelliği vardır.

Afrodizyak Özelliği Bulunmaktadır

Rezene çayı cinsel duyguları harekete geçirir. Bunu da içerisinde bulunan afrodizyak gücü ile yapmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi, düzenli bir cinsel hayatının olması anlamına gelmektedir.

Anne Sütü Artırır

Sütü az olan anneleri denemesi gereken çaylardan biride rezene çayı anne sütü arttırmaktadır.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene çayı ister demleme yöntemi ile isterseniz de kaynatma yöntemi ile yapılmaktadır. Bunun için malzemeler;

1 yemek kaşığı rezene tohumu

2 su bardağı su

Hazırlanışı

Demleme yöntemi için rezene ve sıcak su demleme apartlarında 10 dakika bekletilir.

Kaynatma yöntemi için rezene ve içme suyu bir cezvede 5 dakika kaynatılır. İkisinde de isteğe bağlı olarak şeker ya da bal takviyesi yapıp tüketebilirsiniz.