Rize’de Gezilip Görülecek Yerler 1

Rize Yaylaları, Rize Şelaleleri, Rize Konaklama, Rize’nin Doğal Güzellikleri, Rize Manzara, Rafting, Rize Gezi Rehberi, Rize’de Gezilecek Görülecek Yer gibi merak ettiğiniz konuları  Rize’de Gezip Görülecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz..

Rize’de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz Bölgesinin önemli ili olan Rize’de yeşilin her tonu görmeniz mümkün. ormanları, şelaler, kaleler, dereleri ve yaylalarıyla  doğal güzellikleriyle zirve yapan bu ilimiz her yıl artarak yerli ve yabancı turist çekmektedir.

Rize birçok aktivitelere ev sahipliği yapma özelliği taşıdığı için her geçen gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Rize kaplıcalarıyla sağlık turizmine, fırtına gibi önemli bir dere sahip olmasıyla rafting sporuna, yüksek dağlarıyla dağcılara, kaleleriyle tarihe, yayla ve şelaleriyle yani doğal güzellikleriyle insanı cezbeder. O kadar gezilip, görülmesi gereken yer var ki tam anlamıyla bir yazıda anlatmak mümkün değil. Rize’yi gezicekseniz  1-2 gün yetmez, bu ilimizin tadını çıkarmak için en az 2-3 gününüzü ayırmanız gerekir. Rize’de Gezip Görülecek Yerler size sıralamaya çalışalım.

Rize’de Gezilecek Yerler Listesi

Zilkale 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 15 kilometre güneyinde Fırtına Deresinin batı yamacının üzerinde kurulmuş görülmeye değer manzaralı muhteşem kalelerden biridir. Muhteşem manzarası ve tarihi özellikleriyle ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Zilkale ilgili detaylı bilgi için Rize-Zilkale yazımızı okuyabilirsiniz.

Rize Kalesi

Şehir merkezinde olan Rize kalesi soluklanıp manzaraya karşı çay ve kahve içebileceğiniz bir yer.

Ayder Yaylası

Rize’nin çamlıhemşin ilçesinde yer alan ayder yaylası en popüler turistlik alanlardan biridir.

Rize ilçesinden 69 km uzaklığından, Çamlıhemşin ilçesinden ise, 19 kilometre güneydoğusunda, deniz seviyesinden 1350 metre yüksekliğinde yer alan kayin ve ladin ormanlarıyla kaplı olan bu yayla muhteşem manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Bu güzel yaylayı gezmek isterseniz Rize Ayder Yaylası yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ovit Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı olan Ovit Yaylası güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Ekşioğullarının düzenlediği şenlik ve konsere sayesinde ilgi dahada artmaktadır.

Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı olan Anzer yaylası, dünyanın ünlü bala sahiptir olup, diğer bir ismi ise ballıköy olarak alınmaktadır. Anzer Yaylası doğal güzellikleriyle Ayder gibi yaylalara rakip olma yolundadır.

Elevit Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde olan Elevit Yaylası daha çok gurbetci halk tarafında ziyaret edilmek olup, horonlarıyla ünlü bu yayla ağustos aylarında şenlikler düzenlenmektedir. 1884 rakımında olan bu yayla yabanı keçi başta olmak üzere diğer yabani hayvanlarda mevcuttur. Genelsel evlerinde konaklama imkanı vardır.

Pokut Yaylası ve Sal Yaylası

Doğal güzelliğiyle her geçen gün ziyaretçi sayısı artan bu yayla da konaklama imkanınız var. Bu güzel yaylanın devamı gibi sanılan Sal Yaylasına 15 dakikalık yürüme mesafesi kadar yakındır.

Yazımızın devamını alttaki linkten tıklayarak okuyabilirsiniz.

Rize’de Gezilip Görülecek Yerler – II