Kapadokya Gezi Rehberi

Hafta sonu kaçamak yapmak isteyenlerin bir numaralı bölgesi olan Kapadokya balonları, yapıtları ve yer altı şehirleri ile sizleri de şaşırtacak. Bu yazımızda Kapadokya gezi rehberi hakkında detaylı yazı bulabilirsiniz.

Kapadokya Bölgesi doğuda Malatya, batıda Aksaray, güneyde Toros Dağları ve kuzeyde Doğu Karadeniz kıyılarına kadar uzanan geniş bir alana sahiptir.

Peri Bacaları

Vadi yamaçlarından inmeye başlayan sel suları ile rüzgar birleşerek bugünkü Peribacası görüntüsünün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Peri bacalarının oluşumunda, rüzgar etkisinden çok yağmur sularının etkisi daha büyüktür. Yağmur sularının bu kadar etki göstermesinin en önemli nedeni ise bölgede bitki örtüsünün azlığıdır.

Kapadokya gezilecek yerler denildiği zaman ilk akla Peribacaları gelir. Bu kayaçlar kolayca şekil almasından dolayı binler yıl boyunca bölge halkının barınma ve depolama ihtiyaçlarını karşılamıştır.

kapadokya balon

Uçhisar

Bir çok gezginin es geçtiği Uçhisar Kapadokya Bölgesi’nin en tarihi yeri bölgelerinden bir tanesidir. Uçhisar Kalesi’nin eteklerinde kurulan yerleşim bölgesi, İpek Yolunun da önemli duraklarından bir tanesiydi. Bu bölgenin çarşısında el yapımı ürünleri ve ünlü Kapadokya şaraplarını bulabilirsiniz. Ayrıca trekking rotası olan Güvercinlik Vadisi’de bu bölgede yer alıyor.

Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı, 1986 yılında koruma altına alınmıştır. Bölgede yer alan peribacaları ve Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya’nın tarihini gözler önüne seriyor. Peribacalarını ve ilk Hristiyanlık zamanında kalan dini yapıları ziyaret ederek unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi, beş tarihi kiliseyi barındıran rotası ile gezginlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerin başında yer alıyor. Bu bölgede geziye başlarken ilk olarak Çavuşin Köyünü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Yol boyunca karşınıza çıkarak keşiş hücrelerini gördükten sonra sırasıyla Ayvalı, Haçlı ve Üç Haçlı kiliselerini ziyaret edebilirsiniz.

Ürgüp

Özellikle balayına çıkan çiftlerin gözde tatil mekanlarından bir tanesi olan Ürgüp, Bizans döneminde Osiana, Selçuklular döneminde Başhisar, Osmanlı zamanında Burgut Kalesi ismiyle anılmıştır. Ürgüp doğal güzellikleri, Roma zamanında kalan kaya mezarları ve Selçuklu döneminde inşa edilen Altıkapılı ile Tememnni Tepesi Türbeleri ile ziyaretçilerini bekliyor. Ürgüp gezinizi, dilerseniz sabah gün doğarken balon turları ile taçlandırabilirsiniz.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Özelikle fotoğraf çektirmek isteyenlerin en çok ziyaret ettiği bölge olan Paşabağ Rahipler Vadisi, mantar formundaki peribacalarının en iyi örneklerini sunuyor. Keşişlerin eski dönemlerde inzivaya çekildikleri bu bölgede şapelleri ve odaları yakından inceleyebilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

İlk Hıristiyanlık zamanında Roma İmparatorluğu’ndan kaçanların sığındıkları Derinkuyu Yeraltı Şehri, tam sekiz kattan oluşuyor. O dönemlerde kolayca fark edilmeyen yer altı şehri sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde tasarlanmış. Odaların birbirlerine dar koridorlar üzerinden bağlandığı bu şehir içerisinde kilisenin yanında erzak deposu, şarap imalathanesi ve su kuyusu da bulunuyordu.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu’da olduğu gibi sekiz kattan oluşuyor. Ancak günümüzde yer altı şehrinin sadece 4 katı gezilebiliyor. M.Ö. 3.000 tarihinde Hititler tarafından yapılmış olan bu şehir, Roma ve Bizans zamanlarında daha da genişleyerek 25.000 kişinin yaşayabileceği bir bölge haline gelmiştir. Yer altı şehrini gezerken koridorlarla birbirlerine bağlanan mezarlıkları, kiliseleri, depoları ve kuyuları görebilirsiniz.

Kapadokya Mağaraları

Nevşehir–Ürküp–Avanos üçgeninde bulunan Kapadokya Mağaraları binlerce yıl barınma ve depolama amaçlı kullanılmıştır. Yumuşak kaya yapısı nedeniyle oyularak oluşturulan bu yapıların bir kısmı zaman içerisinde sığınmacılar tarafından genişletilerek yer altı yerleşkelerine dönüştürülmüştür.

Aşk Vadisi

Bağlıdere ya da Aşk Vadisi olarak bilinen bu bölge Göreme sınırlarında bulunuyor. Farklı boyutta yüzlerce peribacasının yer aldığı Aşk vadisi gün batımında oluşan manzarası ile ziyaretçilerini büyümeye devam ediyor. Örencik, Göreme ve Avanos yoluna kadar uzanan vadi tam 4.900 metre uzunluğunda bulunuyor.

Mazı Yeraltı Şehri

Erken Roma zamanında yapılan Mazı Yeraltı Şehri Kapadokya bölgesinde ziyaretçilerin merak ettiği bölgelerden bir tanesidir. Ürgüp’ün güney kısmında bulunan yerleşke hem Roma hem de Bizans döneminden kalma mezarlıkları ile ziyaretçilerini büyülüyor. Ahırlara ayrılmış bölümlerinden ilerleyerek iç kısımlarına ulaştığınız zaman kabartmalarla süslenmiş kilisesine ulaşabilirsiniz.

Kapadokya gezilecek yerler yazımızdan yola çıkarak sizde unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Kapadokyada kalabileceğiniz bazı otellere buradan bakabilirsiniz.

kapadokya
kapadokya balon
urgup kapadokya
kapadokya otel cay
kapadokya