Saç Dökülmesi Sebepleri

HERKESİN KÂBUSU: SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi sebepleri oldukça merak edilen bir konudur. İnsanların en büyük aksesuarı saçlarıdır. Güzel, gür, bakımlı ve güçlü saçlar her zaman, her ortamda dikkat çeker. Herkes daha gür ve daha sağlıklı saçların hayalini kurar. Saçın güçlü gözükmesi sizi olduğunuzdan şık, bakımlı ve gösterişli yapar. Bugün güzellik ve kozmetik sektörünün saçları hedef alan birçok ürünü vardır. Hepsinin işleyişi de aynıdır: daha gür ve daha güçlü saçlar.

Saç dökülmesi kadın ve erkekte görülen, herkesin kâbusu halini halmiş bir problemdir. Stres kaynaklı olabileceği gibi altında pek çok metabolik rahatsızlık da olabilmektedir. Peki, genetik ve yanlış beslenmenin doğrudan etkili olduğu, ileri vadede birçok sorun oluşturan bu problemin ortaya çıkmasında ne gibi nedenler vardır?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi farklı sebeplerden oluşan bir çeşit hastalıktır. Kimi zaman göz ardı edilir ve çok önemsenmez. Özgüven yüksekliğinde sağlıklı saçlar çok önemlidir. Kişilerde saç dökülmeleri çoğaldığı zaman psikolojik sorunlar da başlar.

Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ila 100 tel arasında saçı dökülür. Bu aralıktaki saç dökülmeleri normaldir ancak herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

Eğer saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü düşünüyorsanız gözlem yapmanızda fayda var. Bu artışın olup olmadığını sabahları yastığınızda ya da duştan sonra dökülen saçlarınızı kontrol ederek çok kolay anlayabilirsiniz.

Tepe bölgesinde, saç ön çizgisinin 1-2 cm gerisinden başlayan dökülmeler; Tepe bölgesindeki yoğun dökülmeler; Tüm kafa bölgesindeki dökülmeler olmak üzere üç tip saç dökülmesi vardır. Bu tipler erkeklerde daha sık görülür. Ancak doğum, menopoz, stres, yanlış kozmetik kullanımı, saç boyatma, mevsimsel geçişler ve diğer pek çok nedenden ötürü kadınlarda da saç dökülme tipleri görülebilir.

Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları 

Saç Dökülmesini Nasıl Engellenir

Yıkama ve tarama sırasındaki dökülmeler normal kabul edilir. Ancak normalden fazla bir dökülme varsa, uykunuza dikkat etmeli ve iyi beslenmelisiniz. Sık uygulanan perma veya fön kökte hasar meydana getirebilir.

Saçı çok sıkı toplamak da saç derisini yıpratarak saç dökülmesine neden olabilir. Bu gibi durumlara dikkat etmeniz halinde saç dökülmeniz azalacaktır.

Saç dökülme problemi yeni başlamışsa ve fazla ise uzmana başvurmakta fayda vardır. Doktor, gerek gördüğü durumlarda sizden kan tahlilleri isteyecektir. Gerekli hallerde saç analizi yapan cihazlar sayesinde saçınız ve saç deriniz de kontrol edilecektir. Bunun ardından size özel olarak bir tedavi yöntemi belirlenir.

Saç Dökülmesini Engelleyici Maske Tarifleri

Saç dökülmesi problemi evde hazırlayacağımız pratik maskeler yardımıyla gerileyebilmekte çoğu zaman da yok olabilmektedir..

  • Biberiye Maskesi

   Hindistancevizi, badem, lavanta, nane ve zeytinyağı gibi yağlardan birini seçin. 2 çorba kaşığı seçtiğiniz yağ ile 2-4 damla biberiye yağını karıştırıp ısıtın. Çok yüksek bir sıcaklıkta olmamasına dikkat edin. Saçlarınızı bölümlere ayırarak saç diplerinize ve saç uçlarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Yaklaşık 10 dakika saçınızda bekletin. On dakikanın sonunda sıcak bir havlu ile saçlarınızı sarın ve 30 dakika daha bekletin. Saçlarınızı yıkayın ve en son soğuk su ile durulayın.

  • Yoğurt Maskesi:

   1 bardak yoğurdu, 1 çorba kaşığı elma sirkesini ve bir çorba kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza dipten uçlara doğru uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.

 • Soğan Suyu Maskesi:

  Bir adet soğanın suyunu çıkartın ve temiz olan saç derinize bu soğan suyunu hafifçe masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.