Limon Suyunun Farklı Kullanım Alanları

Limon Suyunun Farklı Kullanım Alanları Nelerdir? bu yazımızda evimizin mutfağında kullandığımız limonun sağlığımıza sağladığı sayısız faydalarının yanı sıra, Limon suyunun farklı kullanım alanlarında da bize sunduğu yararları okuyunca şaşıracaksınız.

Limon, Turunçgillerden  olan sıcak ve ılıman iklimi seven, yaz  kış yaprağını dökmeyen, küçük ağaç türünün güzel kokulu meyvesidir.İşte bu mucizevi meyvenin  farklı kullanım alanları;

Limonla Kötü Kokuları Yok Edin

Oda kokusu

Eviniz, iş yeriniz yani bulunduğunuz ortamı limonla doğal bir şekilde misler gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Basit yöntemle bu kokunun yapılışı şöyledir. Portakal ve limonun içlerini içice temizleyin. Temizlediğiniz portakal ve limon kabuklarına deniz tuzu, nane ve karanfil koyun eviniz misler gibi koksun.

Çöp Kokusu

Evinizde vaya iş yerinizde çöp kokuyorsa eğer, çöp kutusunun içine bir kaç dilim limon dilin  ve içine atın bu şekilde limon dilimleri koku kokuyu emecek ve kötü kokunun dışarı yayılmasını engelleyecektir.

Ağız Kokusu

Limonlu su ile ağzınızı çalkalamanız nefesinizin güzel kokmasına ve ağzınızda oluşan bakterilerin yok olmasına neden olacaktır.

Elinizde Oluşan Kötü Kokular İçin

Limon suyunun sağladığı faydalardan biride elinize sinen balık kokusu veya sarımsak gibi kokulardan kurtulmak için limon ve limon suyu ile iyice ovalayın ve sabunla yıkayın bu şekilde elinize sinen kötü kokulardan kurtul.

Kedi Kumu Kokusu

Evinizde kedi besliyorsanız kedi kumundan gelen koku dayanılmaz oluyor bunun için kedi kumunun yakın yere limon dilimleyin koyun. Bu şekilde kötü kokuyu emecektir.

Temizlik

Mobilya Parlatma

Mobilyalarınızı yeniymiş gibi parlamasını istiyorsanız. Sıkılmış limon suyu, limon yağı, zeytinyağı karıştırın. Bu şekilde doğal mobilya cilası elde etmiş olursunuz. 

Cam Temizliği

Limonun suyu normal su ile karıştırarak elde ettiğiniz suyla camlarınızı silerseniz daha kolay ve daha temiz olacaktır.

Mermer Temizliği

Pas tutmuş mermerler için yapmanız gereken kabartma tozu dökün ardında birazda limon suyu ekleyin. Biraz bekleyin ardından da ıslak bir bezle silin.

Yağlı Malzemelerin Temizliğinde

Yağlı tencere, tava ve tabaklarda temizleme esnasında daha kolay çıkması için limonu sıkın bekletin veya deterjanın içine sıkın bu şekilde daha rahat temizlik yapacaksınız.

Çamaşır

Beyazların Daha Beyaz Olsun

Beyaz giysilerinizin rengi grileşti mi o zaman limonlu sıcak suda beyazlarınızı bekletin. Daha sonra durulayın ve makinenize alın yıkansın. Bu şekilde beyazlarınız aynı rengine kavuşacaktır.

Ter Lekesinden Kurtulun

Gömleklerinizde oluşacak ter lekeleri için limon suyu dökün ve biraz bekleyin. Daha sonra ovalayın ve durulayın.

Güzellik 

Siyah Noktalar

Siyah noktalarınızdan kurtulmak için, temiz ve kuru cilde pamuk yardımıyla limon suyu sürün 10 dakika bekletin. Günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz. Bu işlem siyah noktalarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Tırnak Bakımı

Limon suyunu ve zeytinyağını karıştırın tırnaklarınızı bu karışımın içinde bekletin. Bu sayede tırnaklarınız güçlenecek ve beyazlaşacaktır.

Saç

Güneşe çıkmadan önce saçınıza limon suyu sürerseniz saçınızın rengi açılacaktır