Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Safra kesesi Taşı Nedir?  Belirtileri Nelerdir?  Neden Oluşur? Tedavisi Nelerdir? Safra Kesesi Ameliyatı bu konular hakkında aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Karaciğerin altında bulunan ve karaciğerden gelen safranın depolandığı ve konsantre edildiği yere safra kesesi adı verilmektedir. Bu işlemin devamında ise, gerekli durumda, safra onikiparmak bağırsağına iletilir.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi taşı, çok fazla kişide görülen ancak çoğu kişinin sahip olduğunu farkına varmadığı bir durumdur. Genellikle hastaların bir kısmı belirtiler sonucu hastaneye gelse de büyük bir kısmı rutin bir kontrol veya başka bir şikayet esnasında safra kesesi taşına sahip olduklarına farkına varırlar. Tanı, ultrasongrafi yardımı ile konur. Genel olarak taşlar safra kesesinde mevcut olsalar da bazen taşlar safra kanalında da mevcut olabilirler.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi taşının belirtileri genellikle hastada kendini göstermez. Ancak belirtiler kendini gösterirse; karnın sağ üst tarafında ağrı başlar ve bu ağrı sırt bölgelerine kadar uzanabilir. Aynı zamanda; hazımsızlık, şişkinlik ve bulantı da belirti olarak kendini gösterebilir. Vücudunuzdaki herhangi bir belirtide muhakkak bir doktora danışmanız gerekir. Küçük zannettiğiniz belirtiler büyük sonuçlara neden olabilmektedir.

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Safra kesesinde taş oluşumunun birden fazla nedeni ve tetikleyici sebebi mevcuttur. Ancak genel olarak söylemek gerekirse; safranın kimyasal yapısındaki farklılaşmalar taşın oluşmasına neden olmaktadır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Her yaş grubunda ve iki cinsiyette de görülmesi muhtemel bir rahatsızlıktır. Çok küçük yaşta ki hastalarda görülme ihtimali çok yüksek olmamakla birlikte yine de risk mevcuttur. Cinsiyet olarak ise bu rahatsızlığın kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha yüksektir. Ayrıca obezite önemli risk faktörleri arasındadır. Aynı zamanda gebelikte, safra kesesi taş oluşumu için risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Tedavisi Nelerdir? Ameliyatı

Gelişen teknoloji sayesinde her alanda olduğu gibi safra kesesi taşı ameliyatı alanında da gelişmeler olmuştur. Artık eskiye oranla ameliyatlar daha rahat gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Burada bilinmesi gereken bir nokta şudur ki; safra kesesindeki taş için yapılan işlem ile safra kanalındaki taş için yapılan işlem birbirinden farklıdır ve karıştırılmamalıdır.

Safra kesesi taşı uygulanan işlem; safra kesesinin alınmasıdır. Safra kesesi alınarak bir daha taş oluşmasının engellenmesi amaçlanmıştır. Safra kesesi ameliyatı genel olarak laparoskopik yani halk arasında kapalı diye bilinen yöntemle yapılır. Bu sayede; ameliyat sonrası hastanın ağrısı daha az olacaktır. Ancak yine de hastanın durumuna göre tercih edilen yöntem değişiklik gösterebilir. Genel olarak safra kesesi ameliyatlarının başarısı oldukça yüksektir. Ayrıca; ameliyattan sonra doktorunuzun önerdiği gıdalar ile beslenmeniz oldukça önemlidir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki her hasta da ameliyat uygulanmayabilir. Ameliyat uygulanıp uygulanmaması hastanın durumuna göre doktorun verdiği bir karardır.