Sırt Ağrısı Nedir? Sırt Ağrısı Hakkında Bilinen Yanlışlar

Sırt ağrısı toplumumuzda çok sık görüldüğü için hakkında dolaşan mitler de oldukça fazla. Yaygın olarak gözlenen “biraz uzansam geçer” inanışı aslında sırt ağrısının ardındaki birçok ciddi rahatsızlığı da görmezden gelmek anlamına geliyor.

Vücudun genel sağlığını etkileyecek bir şey olmadığını düşünmek ve sırt ağrısını ciddiye almamak, ilerleyen zamanlarda çok daha ciddi problemlere neden olabilmektedir.

sırt ağrısı neden olur

Sırt Ağrısı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Genellikle, ağır kaldırma, yaralanma veya herhangi bir kaza sonucunda sırt ve bel ağrıları görülebilir. Ancak zamanla ortaya çıkan ağrıların çoğu zaman belli bir nedeni yoktur.

50 yaşın altındakilerde çok sık görülmese de sırt ağrılarının sebebi arasında kanser, omurilik yaralanmaları ve enfeksiyon gibi hayati sorunlar da olabiliyor. Bu tür ağrılar için önlem almamak ve gerekli tedaviye başlamamak zamanla kişinin depresyon ve ve anksiyete gibi problemlerle karşılaşmasına da yol açabilir.

Cerrahi Müdahale

Her sırt ağrısının mutlaka cerrahi müdahale gerektirdiği düşüncesi kısmen yanlış sayılır. Çünkü günümüzde sırt ağrısı vakalarının sadece %2’sinde cerrahi operasyona ihtiyaç duyuluyor.

sırt ağrısı nasıl geçer

Sırt Ağrısını Uzanarak Geçirme

Sırt ağrısını uzanarak geçirme eylemi ise tamamıyla yanlıştır. Bu popüler inanışın aksine, yatarak dinlenmek sırt ağrısına karşı etkili bir çözüm sunmuyor. Uzmanlar bu ağrıları yaşayan hastaların yatma veya dinlenme sürelerini kısaltmalarını istiyor.

Çünkü yatakta geçirilen zaman ne kadar uzarsa sırt kasları da o kadar zayıflıyor ve ardından ayağa kalkıldığında üzerine binen yükü taşımakta zorlanıyor ve bunun sonucunda sırt ağrıları daha fazla artıyor. Yani evet, dinlenmek önemlidir, ancak bu tamamen hareketi sınırlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Hareket etmek, iyileşmeniz için istirahat kadar önemlidir (hatta biraz daha önemli).

Ayrıca birkaç günü aşan yatak istirahatlerinin hastayı depresyon gibi ruhsal problemlere sürüklediğini de belirtelim. Sırt kaslarınızı çalıştırmak için düzenli spor yapmanız kronik ağrıları azaltmada mutlaka yardımcı olacaktır.

sırt ağrısı sebepleri

Sırt Ağrısı Otururken Dik Durulmalı

‘Otururken dik durulmalı’ düşüncesi de fazla abartılmamalı, hafif bir açı yapacak şekilde rahatlığı bozmadan dik durulmalıdır. Aksi takdirde fazla gerilme yine sırtta ağrı oluşmasına neden olabilir.

Erkekler Daha Fazla Sırt Ağrısı Çeker

Bir başka yaygın inanış da erkeklerin kadınlara oranla daha fazla sırt ağrısı çektiğidir. Bu da çok doğru bir tespit sayılmaz. Cinsiyete bağlı olan tek farklılık, orta yaşlarda disk kaymalarından kaynaklanan sekonder ağrılarda mevcuttur. Hatta, genellikle sırt ağrıları kadınlar arasında daha yaygındır da diyebiliriz. Yanı sıra, yapılan bazı araştırmalar, Kafkas ırkına mensup olan kişilerin diğer ırklara göre daha fazla sırt ağrısı çektiğini göstermiştir.

Sırt Ağrısını Hafife Almayın

Sonuç olarak sırt ağrısı, kesinlikle hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Sırt ağrısının birkaç hafta içinde genellikle düzelebileceği doğru olsa da, bunu çok uzun süre görmezden gelmek gibi bir hata yapmayın ve teşhis için mutlaka bir uzmanla görüşüp, uzmanın uygun gördüğü tedaviye vakit kaybetmeden başlayın.