Semizotu Faydaları Nelerdir?

Bahar aylarının gelmesiyle pazar ve manav reyonlarında yerini alan semizotu insan Sağlığına Faydaları Nelerdir? Semizotunun Özellikleri Nelerdir? 

A. B6, B2, B1, C ve E vitamini yönünden zengin, Beta Karotein, Nikotonik Asit, Magnezyum, Bakır, Potasyum, Kalsiyum gibi birçok mineralleri barındıran semizotu insan sağlığı için bulunmak nimetlerden biridir. Çin’ de bitkisel tıp alanında çok kullanılmaktadır. Batı ülkelerinde çok tercih edilmemektedir.

Ekşimsi ve tuzlu bir tadı olan semizotunun bazı bölgelerde pipirim olarak da isimlendirilmektedir. Genel olarak yoğurtlu salata olarak yapımı tercih edilen semiz otunun yemeği de yapılmaktadır.

Semiz otunun içerdiği özellikler sayesinde, kalorisi düşük olması ve tok tutması nedeniyle diyetisyenlerin de sıklıkla önerdiği bir sebzedir. 100 gram semizotu 32 kaloriye denk gelmektedir.

Semizotu Omega-3 içeriği sayesinde et yemeği yemeyenler için alternatif çeşit olabilir. Bağışıklık sisteminden tutunda bedenimizin iskelet sistemine kadar fayda sağlayan semizotunun diğer faydaları nelerdir? onlara bir göz atalım.

Semizotu Faydaları Nelerdir?

Kolesterol

Semizotu içerdiği özellikler sayesinde kan basıncını dengede tutar ve kötü kolesterolün düşmesine etki sağlar. Kalp damar hastalıkları oluşumunu engeller.

Kabızlık

Semizotu içerdiği lif oranı ile kabız oluşumunu engeller ve bağırsakların çalışmasını sağlayarak bağırsak sorunlarının ortadan kalmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemi

İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına olumlu etki sağlayan semizotu bağışıklık sistemimizin de kuvvetlenmesini sağlıyor. Bağışıklığın güçlenmesi sonucunda da kanser ve diğer hastalıklarından kurtulmaya yardımcı oluyor.

Kalp Damar Sağlığı

Omega-3 Asit, A Linolenik Asit, DHA, EPA, Aspartik Asit, Glutanik Asit gibi doymamış yağları içermesi sayesinde Kalp ve Damar Sağlığını korur.

Göz

Semizotunun içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığına katkı sağlar.

Cilt

Cilt sağlığı için önemli bir yere sahip olan A vitamini semizotunda olması nedeniyle cildinize olumlu etki yapar.

Bakteri ve Mikroplardan Korur

Mikrop, bakteri ve mantarların üremesini engelleye yardım olur.

Böbrek Sağlığına Katkı Sağlar

Semizotunun içerdiği toksin atıcı ve idrar söktürücü etkisiyle böreklerde oluşan kum ve taşın atılmasına yardımcı oluyor.

Diyet

Diyet listelerinde yer alan semizotu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde diyet yaparken oluşan halsizlik, stres gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Uzun süre sizi tok ve dinde tutar.

Kas ve Kemik Üzerinde Etkisi

Zengin içeri sayesinde yoğurtla beraber tüketildiğinde kas ve kemik iskeletine sağlığına katkı sağlar.

Halsizlik

İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde halsizlik,stres ve yorgunluğa iyi gelir.