Şöbiyet Tatlısı, Kaymaklı Fıstıklı Şöbiyet Tarifi

Şöbiyet Tatlısı, Kaymaklı Fıstıklı Şöbiyet Tarifi İçin Malzeme listesi, şerbeti nasıl yapılır nefis tatlı baklava tarifini sizler için yapıyoruz.

Şöbiyet Kaymaklı & Fıstıklı

Tadıyla, kokusuyla sizleri başka diyarlara götürecek tadıyla sizlerin ayaklarınızı yerden kesecek harika bir kaymaklı şöbiyet tatlısı tarifi ile karşınızdayız. Haydi bu muhteşem tat için hemen başlayalım.

Kaymaklı Şöbiyet Tatlısı İçin Malzemeler

  • 20 tane baklavalık yufka
  • 200 gram margarin yada tereyağı
  • 2 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı irmik
  • 100 gr kaymak
  • Antep fıstığı tozu

Şerbeti için;

  • 2 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 3-4 damla limon suyu

Şöbiyet Nasıl Yapılır

Kaymaklı şöbiyet tatlısının her adımı çok önemli. Öncelikli olarak şerbeti yapmanız gerekmekte. Şerbeti yaptıktan sonra bir kenarda soğumaya bırakabilirsiniz. Bir yandan süt ve irmiği pişirerek tekrar onu da bir kenara soğumaya bırakın. Yufkaları açtıktan sonra tek tek üzerinde yağ gezdirin.

Yufka bitene kadar bunu devam ettirin. En üstü kesinlikle yağlamadan beklemeniz lazım. Bunları tamamladıktan sonra yufkaları uzunlamasına kesmeniz gerekiyor. Daha sonra yandan tekrar kesin bu kesme işlemleri tamamen kare olacak şekilde olsun.

Şöbiyet tatlısının en önemli noktalarından biri şerbetin içine kadar işlemesi. Kaymağın onu tamamen özümsemesi gerekli. Bu yüzden bu iki nokta çok önemli. Kesmiş olduğunuz kare aslında şöbiyetin daha tatlı ve ağızda dağılır hale gelmesini sağlayacak.

Bunları gerçekleştirdikten sonra karelerden bir tanesini alın. İçerisinde daha önceden hazırlamış olduğunuz süt ve irmik karışımından biraz koyun. Kaymak ve en son Antep fıstığı dökerek üçgen bir şekil verebilirsiniz. Burada yine dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Özellikle koyduğunuz kaymak, antep fıstığı gibi malzemeler tam tadında konulursa ağzınızda damak tadınıza okşayacak bir tat bırakır. Bütün yufkaları bu şekilde hazırladıktan sonra düzgün bir şekilde tepsiye dizin. Bu arada tepsiye dizim aşamasında üst üste gelmesinde herhangi bir sıkıntı olmaz.

Tepsiye dizdikten sonra yapmanız gereken artık fırına atmak. Tereyağını güzelce üzerinde dolaştıktan sonra 200 derecelik fırında pişsin. Tatlı sıcak şerbet bildiğiniz gibi işlemlerin başında kenarda bırakılmıştı. Soğuduktan sonra bunu dökebilir üzerini de Antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz. Harika bir tat şimdi sizleri bekliyor.

Afiyet olsun.

Trendhayat – Mutfak