Ayva Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır? Fırında Ayva Tatlısı , Kaymaklı Ayva Tatlısı gibi sorularınız için aşağıdaki tarifimizi mutlaka okuyun.

Kış Bitmeden Ayva Tatlısı Yapın

Kışın en güzel ve faydalı meyvelerinde biri olan ayvanın reçelinin çok severek tüketiriz. Ya ayvanın tatlısını hiç denediniz mi? Denemediyseniz mutlaka deneyin. Genelde unutulmaya yüz tutmuş tatlılarımızdan biridir. Akşam yemeklerinde sonra damaklarınızı şenlendirecek bir lezzet. Güzel sunumu ile sizi kendinize hayvan bırakacak. Sarı renkli ayvanın nasıl farklı güzel bir renge dönüştüğünü göreceksiniz. Bu tatlı için kışın ilk çıkan ayvası çok uygun ve idealdır. Az malzeme ile pratik bir şekilde yapacağınız bu tatlıyı siz ve sevdikleriniz çok sevecek mutlaka bir yere not edin ve deneyin.

Ayva Tatlı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Ayva tatlısının Tarifi İçin Gerekli Malzeme Listesi

3 adet ayva

Yarım çay bardağı şeker

1 adet çubuk tarçın

10 adet karanfil

Yarım su bardağı fazla su

Ayva Tatlısı Süslemesi için

Kaymak

Antep fıstığı

Ayvaların kararması için

Yarım limon

1 lt su

Ayva Tatlısı Tarifinin Yapılışı

Bu tatlıyı yapmak için ilk yapmanız gereken derin geniş 1 lt su koyun ve yarım limonu sıkın.

Ayvaları güzel yıkayın ve soyun. Ayvaları ortadan ikiye bölün. Çekirdeklerini çıkartın ve çıkardığınız çekirdekleri ayrı bir kaba ayıralım. Tatlıya renk vermek için ayva çekirdeğinden yardım alacağız.

Önceden hazırla olduğunuz limonlu suya temizlediğimiz ayvaları koyalım ve bekletelim. Bu işlem ayvaların kararması için önemlidir.

Tüm ayvaları bu işlemi yaptıktan sonra, pişireceğiniz tencereye ayvaları orta kısmı üste gelecek şekilde yerleştirelim. Yerleştiğiniz ayvaların üstüne her birinine bir fincan şeker koyun. 1 adet çubuk tarçın, 10 adet karanfil ve ayva çekirdeklerine koyup suyunu da ekleyin. Tencerenin ağzını kapatın ve su kaynayana kadar orta ateş pişirin. Su kaynayınca ise kısık ateşte ayvalar yumuşayana ve rengi dönene kadar pişirin.

Yumuşayan ve rengi dönen ayvaları servis edeceğiniz tabağa alın. Tencerede kalan şerbetiniz varsa eğer ayvaların üzerine gezdirin. 3-4 saat tatlınızı dinlendirin.

Dinleme işleminde sonra tatlının üzerine kaymak ve antep fıstığı ile süsleyin. Şimdiden deneyeceklere afiyet olsun.