Sümela Manastırı Gezisi

Gizemli Tarihi ile Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin, maçka ilçesinin Altındere köyünün sınırları içinde bulunan, Altındere vadisinin, Karadağ eteklerinde sarp kayalıklara kurulmuştur. Vadiden 300 metre yükseklikte olan bu yapımı, konumu itibariyle manastırların şehir dışına, orman, mağara ve su kenarlarına kurulma geleneğini taşımaktadır. Meryem Ana adına kurulan bu manastırın sümela ismini siyah anlamına gelen meles sözlüğünde aldığı söylenmektedir. Bu ismin birde manastırın kurulduğu yer olan Karadağ’da alındığı söylenmektedir. Sümela Manastırına gitmek istiyorsanız Sümela Manastırı Gezisi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sümela Manastırının Tarihi

Sümela manastırı Bizans İmparatoru I. Theodusius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios  isimli iki rahip tarafından kurulduğu düşülmekte, 1923 yılına kadar yapımı devam etmiştir. Yüzyıllarca rahiplerin eğitim gördüğü bir mekan haline gelmiştir. 1924 yılında sonra ören yeri olarak kullanılmaya başlayan sümela manastırı, hala gün yüzüne çıkmayan gizemi mevcuttur.

Sümela Manastırına halk arasında buraya  Meryem Ana olarak da anılmaktadır. Sümela manastırının başlıca bölümleri: Ana kaya kilisesi,bir kaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhaneler, kütüphaneler ve kutsal ayazma gibi bölümlerde oluşan geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. Uzun ve dar merdivenden sonra manastırın ana girişine gelinmekte, Girişin hemen yanında muhafız odası bulunmaktadır. Tekrar merdivenden inerek iç avluya ulaşılmaktadır. Sol tarafta manastırın esnasını temsil eden kilise yapıları vardır. Sağ tarafta ise kütüphane mevcut olup sağ yamacın ön yüzünde keşiş odaları ve misafir odaları vardır. Avlunun etrafında bulunan binalar, dolaplar, ocak ve hücreler Türk kültüründen etkilendiği gözlenmiştir. Kaya kilisesinin içinde avluya bakan kısımda III. Alexios ait fresklerin varlığı tespit edilmiştir. 

Sümela manastırının yer yer dökülerek alınmış olan ve oldukça harabe durumda olan freksler de işlenen başlıca konuları Hz. İsa ve Meryem Ana hayatı ile ilgi tavsiri oluşturmaktadır.

Manastırın girişe kadar su getirdiği tespit edilmiş. Şuan su kemerleri maalesef yıkılmıştır.

Sümela Manastırı Ziyaret Zamanları

Sümela Manastırı, Kültür Varlıkları ve Müze Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışması nedeniyle kapalıdır. 18.05. 2019 tarihinde ziyarete açılacaktır.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı Trabzon ilin, Maçka İlçesinde Altındere köyünde yer alıyor. Maçka ilçe merkezde 16 km doğuda yer almaktadır. Eğer karadeniz turu yapacaksanız gezilecek yerlerini arasında mutlaka Sümela Manastırı vardır. Buraya özel aracınızla gelecekseniz yollar asfalt, rahatlıkla çıkabilirsiniz. Ama manastıra çıkarken dik ve virajlı dönemeçler sizi yorabilir. Eğer özel aracınız yok ve turla gezmiyorsanız Maçka ilçesinde manastıra ulaşım sağlayan yolcu minibüsleriyle burayı ziyaret edebilirsiniz. 

Sümela Manastırana çıkarken arabanızın camından mis gibi temiz havayı tenefüs edin. Akan su sesleri sizi cezbedecek arabadan inip şöyle kısa bir mola vermek isteyeceksiniz.

Yukarılara çıktıkça Sümala Manastırın aşağıdan görüntüsünü göreceksiniz. Bu kayalık yere nasıl bunu yapmışlar diyeceksiniz.
Belli bir yerden sonra arabanızı park edeceksiniz. Manastıra ulaşmak için birazda patika yoldan yürüyeceksiniz.
Patika yürüyüş yolu

Dilek dileyip para atılan yer.

 Sümela Manastırına çıkıp aşağıya bakmak biraz ürkütücü olsa da manzara süper. Hele çağlayan derenin sesini duymak süper