Tırnak Batması Tedavisi ve Neden Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?  Tırnak Batmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? Evde Neler Yapılabilir? 

Birçok kişinin yaşadığı bu rahatsızlık, acı veren hayat kalitesini düşürmesine sebep olmaktadır. Bazen ne kadar tedavi edilme de tekrarlayan tırnak batması kişilerin kabusu haline gelmektedir. Genelde erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bu rahatsızlık yetişkinlerde ve gençlerde görünür.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnağın keskin tarafının, tırnağın sonuna ve tırnağın yan kısmındaki deriye gömülmesi nedeni ile oluşan bir durumdur. Tırnağın battığı bölgede iltihaplanma neden olup, dışarıya sarı iltihaplı sıvı çıkabilir. İltihaplı tırnak tedavi edilmezse cerrahi müdahale gerektirebilir. İlerlemesi durumunda ayakkabı giyemez, çorabınız ile fazlalık gelebilir. Ayağınızı yanlışlık ile bir yere çarpmasına veya birinin basmasına bile tahammül edemezsiniz. Bu gibi durumlarda ilerlemeden hemen gerekli önlem alınmalıdır. 

Tırnak Batması Neden Olur?

Ayakkabı alırken doğru tercihler yapmalıyız. Özellikle sıkan ve dar ayakkabılar parmaklarınızı sıkışmasına ve tırnak batmasına neden olur.

Bayanların tercih ettikleri yüksek topuklu ayakkabılarda ayak parmaklarımızı sıkışmasına ve tırnak batmasına yol açar.

Tırnak batmasında özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri tırnak kesimidir. Tırnak kesimi düz şekilde kesilmeli, ellerimizi yuvarlak şekilde keseriz. ayak tırnaklarımızı kesinlikle böyle kesilmemelidir.

Tırnaklarınızda oluşan ciddi yaralanma sonucunda da tırnak batmasına neden olabilir.

Ayaklarınızda mantar varsa eğer tırnaklarınızın kalınlaşmasına ve tırnak yapısı bozulur buda tırnak batmasına neden olur.

Ailenizde tırnak batması varsa bu sizde de oluşuyorsa genetik bir durum olabilir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması erken önlem alınırsa yapılırsa eğer sorun büyümeden cerrahi veya diğer müdahalelere gerek kalmadan bu problemden kurtulabilirsiniz.

Dar ve yüksek topuklu ayakkabıları kesinlikle tercih etmeyin.

Ayak tırnaklarınızı yarım ay şekilde kesin. el tırnaklarımızı yuvarlak kestiğimiz gibi kesinlikle kesilmemelidir. Bu şekilde kesim tırnaklarınızın deri batmasına neden olur.

Ayaklarınızı sıcakta bir kaç kez bekletin. Eğer iltihaplı bir tırnak batmasına sahipseniz 1-2 kez gün içinde sabunla yıkayın. ve ayaklarınızı kuru tutmaya çalışın.

Pamuklu çoraplar giyin.

Evde iseniz ayağınızı sıkışmasına neden olacak hiç bir şey giymeyin. hatta çorap bile

Bu durumlarda açık ayakkabılar tercih edin.

1-2 hafta süren tırnak batmalar da mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Tırnak batmasının nedeni ortadan kaldırılmazsa ne kadar tedavi edilse de tekrarlayacaktır. 

tırnak batması pamuk

Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaklarınızı sıcakta bir kaç kez bekletin. Eğer iltihaplı bir tırnak batmasına sahipseniz 1-2 kez gün içinde sabunla yıkayın. ve ayaklarınızı kuru tutmaya çalışın.

Sıcak suda ayağını bekletin. Bekletme işleminden sonra tırnaklarınızda bir yumuşama olacaktır. Deriye batan tırnağı köşesinden yukarı kaldırın ve deri ile tırnak arasına pamuk yerleştirin bu sayede tırnak deriye batmayacak. Evde en iyi yapabileceğiniz uygulama budur. Bu işlemi her gün tekrarlayın. Eğer batmanız geçmiyorsa mutlaka uzmandan yardım alın.