Sigara Vücuttan Nasıl Temizlenir? Nikotini Atan Besinler

Sigara Vücuttan Nasıl Temizlenir? Nikotini atan besinler? Eğer sigara içiyorsanız veya sigarayı yeni bıraktıysanız sigaranın zararlarını vücudunuzdan bir an önce atmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. 

Sigaranın Nikotinin Vücuda Zararları

İnsan sağlığına sayısız zararı olan, sürekli kamu spotları ve sigara paketlerinin üzerinde ne kadar duyarılar bulunulsa da maalesef tüketen kişiler hem kendine hemde çevresinde ki kişilere oldukça zarar vermektedir.

Sigara bedenimize her bölgesine inanılmaz yıkımlar sağlar. Bunun başında sigaranın içinde bulunan Nikotin, Karbonmonoksit ve Katran gibi bir sürü maddelerin en başta akciğer kanseri, astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına neden olur.

Akciğerleri savunma sistemini bozan sigara enfeksiyonlara yakalanma riskini çok artırır. Beyin hücre öldürür, hafıza zayıflığına neden olarak zamanla Alzheimer hastalığına yol açar. 

Aslında sigaranın zararları hakkında birçok yazılması gereken çok şey var ama bugünkü konumuz sigaranın vücutta temizlemeye yardımcı olan besinler,  Tabi ki de bizim önerimiz sigarayı kesinlikle içmeyin. Bir birinde faydalı bu gıdalara bu nedende dolayı ihtiyaç duymayın. Hadi buyrun Sigara Vücuttan Nasıl Temizlenir? sorusuna cevap verelim.

Nikotini Atan Besinler

Portakal 

C vitamini deposu olan portakal sigara isteğini artıran depresyon ve kaygının azaltır.  Bu şekilde sigara içme isteğini engellemiş veya azaltmış olursunuz.

Isırgan Otu; nikotini atan besinler

Sayısız faydası olan ısırganın yararlarından biride demir ve dezenfektan özelliği ile vücutta biriken nikotini atabilirsiniz.

Ispanak; nikotini atan besinler

Folik asit ve B9 vitamini vücuttan nikotini temizlemeye yardımcıdır. Bu da Ispanakta da mevcuttur.

Zencefil; nikotini atan besinler

Toksinleri atmaya yardımcı olan zencefili nikotilin etkisini azaltması için çiğ tüketmek gerekir.

Kivi; nikotini atan besinler

Kivi içerdiği vitaminler sayesinde nikotinin atılmasına yardımcı olur.

Havuç Suyu; nikotini atan besinler

1 tane içtiğiniz sigara vücutta 3 gün etkisi kaldığını unutmayın. İnsan cildine çok etkisi olan sigaranın etkisini azalmak için cildinizi yenilemek için havuç suyu iyi gelecektir.

Su; bol bol için nikotini temizlesin

Tümün canlılar için hayati öneme sahip suyunun eksikliği hücrelerin yenilenmesi ve nikotinin atılmasını zorlaştırır. Bu neden bol bol su içilmesi gereklidir.

Brokoli; sigaranın karaciğere zararını azaltsın

C ve B5 vitamini içeren brokoli, karaciğerin etkileyen olumsuzlukları düzelmeye yarar. Bu şekilde sigaranın karaciğere zararını azaltmaya yardımcı olur.

Sebzeler

Salatalık, fasulye, kereviz gibi sebzeler nikotinin etkisini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle sık sık sebze tüketin.

Sık Sık Nefes Alın

Yazımızda besinlerden bahsetsek de  nefes alınının etkisine değinmeden olmazdı. Hücrelerin daha iyi çalışması için oksijene ihtiyaç vardır. Bu nedenle sık sık  nefes alın hücreleriniz daha iyi çalışsın.