Topuk Dikeni Nedir? Belirtileri ve Topuk Dikeni Tedavisi

Günlük hayatta insanın hareketini kısıtlayan ve kişiye acı veren topuk dikeni ayak tabanında çıkan ve kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Ağrılı bir süreçtir. Tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? Topuk Dikeni Tedavisi  gibi soruların cevaplarını yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni uzun süre ayakta duran, aşırı kilosu olan ve çıplak ayakla taş ya da sert zeminlerde gezen kişilerde oluşan bir rahatsızlıktır. Topuk dikeni, topuk kemiğine bağlantılı olarak ayak tabanında oluşan küçük kalsiyum birikintileridir. Bu kalsiyum birikintilerine iltihaplanmada denilebilir.

Topuk dikeni, ayakta kaldığınız zaman dilimlerinde ayağınızda çok şiddetli bir şekilde ağrı hissedersiniz. Eğer siz ayakta kaldığınız sürece ayağınızda oluşan  ağrı daha çok şiddetleniyorsa burada iltihaplanma söz konusudur.

Tıp dilinde bu iltihaplanmaya planter fassitis denir. Ayakta oluşan bu iltihaplanma neticesinde bu kısımda kemikleşmeye topuk dikeni adı verilmektedir.

Bundan dolayı bu durum sizin ayakta durmanızı çok zorlamakta ve acı çektirmektedir. Kısaca ayağınızı fazla ayakta kullanmanızdan kaynaklanan bir rahatsızlıktır

Topuk dikeni rahatsızlığının çıkmasına neden olan etkenlerden birisi de kadınlarda sık görülen kilo fazlalığıdır. Vücudunuzun olması gereken ideal kilosundan fazla olan kilolar sizin ayağınızı zorlayacak olup, sonucunda ayağınızda topuk dikeni çıkmasına neden olacaktır.

Öte yandan bayanların çok severek giydiği topuklu ayakkabılarda topuk dikeni çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Topuk Dikeni Hastalığı Belirtileri

 Topuk dikeni hastalığı, fazla ayakta durmaya, fazla yürümeye, koşmaya gelemez ve tekrarlama olasılığı yüksektir

. Ayakta oluşan bu ağrı topuğunuzun tam ortasında başlar ve sizi gün boyu etkiler. Günlük yaşam kalitenizi düşürür. Ayrıca ayağınıza uygun olmayan ayakkabıları da tercih etmemek gerekiyor. Bu sorunu çıkaran nedenleri iyi gözlemlemek gerekiyor. Şiddetli ağrılar neticesinde mutlaka hemen bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi fazla uğraş gerektirmeyen ve bir kısım tedavilerle iyileştirilmektedir. Topuk dikeni tedavisinde ilk olarak hasta olan kişi istirahat etmesi gerekiyor. Ayakları mümkün olduğunca dinlendirmek ve ayakta fazla kalmamak gerekiyor.

Ayrıca bir başka tedavi yöntemi ise günde birkaç defa ayaklara buz tedavisi uygulamaktır. Ayaklara ağrı kesici kremler eşliğinde uygulanan bu buz tedavisi ile iltihaplanmanın ilerlemesi durdurulmuş oluyor. Böylece iltihaplanma zamanla azalmış oluyor. ,

Evde çıplak ayakla yürümemek gerekiyor, yumuşak deri bir terlik kullanmalı ve dışarıda yürürken yumuşak tabanlı bir spor ayakkabı tercih ediniz.

Eğer mümkünse silikon tabanlı ayakkabılarda tercih edebilirsiniz. Öte yandan ayaklarınıza hafif egzersizler yapınız.

Hekiminizin bu konuda size mutlaka yardımcı olacaktır. Ayaklarınıza hangi egzersiz yöntemlerini yapmanız gerektiğini hekiminiz size anlatacaktır.

Yapacağınız bu uygulamalar ayağınızın hızlıca iyileşmesine yardımcı olacaktır. Unutmamak gerekiyor ki, topuk dikeni tedavisi hastalığının yüzde 90’ı tıbbi ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.