Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Papatya Bitkisinin Özellikleri Nelerdir? Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Nasıl Yapılır? papatya hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Papatya Bitkisinin Özellikleri 

Ana vatanı güzel ülkemiz olan papatya ortası sarı, kenarları beyaz taç şeklinde yapraklardan oluşan ve faydaları saymakla bitmeyen şifalı bir bitkidir. Papatyanın kurutulmuş yapraklarının sıcak suda beklemesi ile hazırlanan karışıma da papatya çayı denir. Papatya çayı ülkemizde sağlık açısından çok fazla tercih edilen gıda takviyesi niteliğindedir. Peki papatya çayının sağlık açısından ne gibi faydaları var gelin beraber inceleyelim.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Uykusuzluk Problemi

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler için son derece önemli bir takviyedir. İçeriğinde bulunan apigenin adını verdiğimiz antioksidan ile sinirlerinize adeta masaj etkisi yaparak uyku sorununu ortadan kaldırmaktadır. Uyku sorununu ortadan kaldırmakla birlikte kaliteli uyku ile de güne daha dinç ve enerjik uyanmanıza sebep olacaktır.

Papatya Çayının Faydaları Arasında Sindirim Sistemi Olumlu Etkisi Vardır?

Bildiğiniz üzere sindirim sistemi vücut için çok önemlidir. İshal problemi yaşayan kişiler için deneyler ile kanıtlanmış bir faydası bulunmaktadır. Mide asidi konusunda şikayetleri olan kişiler için de mide asidini azaltarak vücuda zararlı bakterilerin oluşumunu da engellemektedir. Ayrıca papatya çayı geleneksel tıpta gaz sancısı ve mide bulantısına karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kanser Düşmanı

Papatya çayı içeriğinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan sayesinde belirli kanser hastalıklarına karşı oldukça önemli bir güç olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan apigenin adındaki antioksidan ile meme kanseri, prostat kanseri ve rahim kanserine karşı etkisinin büyük olduğu gözlemlenmiştir.

Papatya Çayının Faydaları Arasından Biride Kan Şekerini Düzenler

Şeker hastalığı veya gizli şeker hastalığınız varsa günde en azından uyumadan önce bir bardak papatya çayı tüketmeniz kanınızın şeker oranını ayarlayacaktır. Kan şekerini düzenleyici etkisi olan papatya çayı ayrıca, pankreas tarafından salgılanan insülin oranını normal seviyelere getirmektedir.

Tansiyona Karşı Etkili

Flavonoid grubunda yer alan antioksidanları da içeriğinde barındıran papatya çayı kalp hastalıklarının en büyük habercisi olan tansiyonu düşürdüğü ve kolesterol seviyesini de kontrol altına aldığı bilimsel veriler ile açıklanmıştır.

 Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle papatya çayının faydasını görebilmek adına bitkinin toplanış ve kurutuluş şekillerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kurutma uygulamaları içerisindeki besin kalitesini yok edebilmektedir. Papatya çayı için gerekli olan malzemeler 3 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatya ve 1 su bardağı sıcak su. İçi sıcak su dolu bir su bardağına 3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya dökülür. Biraz karıştırdıktan sonra 3-4 dakika kadar demlemeye bırakın. Süzgeç yardımı ile çiçeklerini süzerek tüketmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz limon ekleyerek farklı bir tat oluşturabilirsiniz. Sağlık açısından önemli olan papatya çayının hazırlanışı bu kadar kolay. Afiyet olsun.