Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Bebeğin İlk Dişi Ne Zaman Görünür? Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Ateşi İçin Neler Yapılmalı? Diş Çıkarma Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır? Bebeğin Rahat Diş Çıkarması İçin Ne Yapmalıyız? bu gibi sorularınız cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebekler, evlerimizin neşesi haline gelen yeni bireylerdir. Onları gözümüzden sakınır, rahat bir yaşam ve büyüme süreci geçirmeleri için ebeveynler olarak elimizden gelenin fazlasını yapmak isteriz. Bebeklerin dönemsel süreçlerinde, en önemli konu diş çıkarmalarıdır. Bebeklerin diş çıkarma süreleri, değişkenlik gösterebilir. Peki bebekler ne zaman diş çıkarmaya başlar?

Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Bebek dişleri çoğu zaman 3-4 aylıkken çıkmaya başlar. Bazı zamanlarda bu süreç 6-7 aylık zamanı da bulabilir. Tabii ki bu süreçte bebekte meydana gelen huzursuzlukla beraber, ebeveynleri zorlu bir süreç beklemektedir. Diş çıkarma dönemindeki huzursuzluğun yanı sıra, dişler tamamen yerine gelene kadar bu huzursuzluk devam edecektir. Bebeklerin huzursuzluğunun 27 ve 29 aylık süreç boyunca devam edeceğini de söyleyebiliriz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebekler diş çıkarma dönemlerinde büyük bir huzursuzluk içerisine girerler. Ağız çevrelerinde döküntüler meydana gelir, ellerini daha fazla ısırma ihtiyacı hissederler. Ayrıca ağızdan dışarıya akan ve günden güne artan tükürük de diş çıkarma belirtileri arasında yer alabilir. Bebeğiniz bu dönemlerde uykusuzluk ve iştahsızlık da yaşayabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Bebeğin İlk Dişi Ne Zaman Görünür?

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladıktan 2-3 ay sonra dişini belli edecektir. Yani dişi, sürecin başlangıcından 2-3 ay sonra görebilirsiniz.

Diş Çıkarma Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin diş etleri, diş çıkarma döneminde fazlasıyla hassas olur. Böylece bebeğiniz birçok yiyeceği reddedebilir ve kilo alımı durabilir. Bebeği bu dönemde rahatsız etmeden besleyebilmeniz için anne sütü ve mamalar önemli rol oynamaktadır. Ayrıca soğuk meyve püreleri vermek de, bebeğin vitaminleri kolay yoldan almasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Ateşi

Diş çıkarma dönemlerinde bebeklerin ateşinin 37 dereceye kadar çıktığı normal görülmüştür. Eğer bu derece fazlasıyla artıyorsa veya beklentilerin üstündeyse bir uzman doktora başvurmanızda fayda var. Bunun dışında normal diş çıkarma dönemi yaşayan bebek için, herhangi bir doktora görünmeye gerek kalmayacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkartma Sırası

İlk olarak alt çenede iki diş çıkmaya başlar. Daha sonra üst damaktan öndeki iki kesici diş çıkmaya başlar ama bazen de üst damakta ilk kesici diş çıkmaya bilir. Daha sonra üst yan dişler çıkmaya başlar bunu köpek dişleri takip eder.

Yaklaşık olarak 12 ve 15. aylar arasında birinci azı dişleri çıkmaya başlar 25-30.aylar arasında ise 2. azı dişleri çıkar.

Bebeğin Rahat Diş Çıkarması İçin Ne Yapmalıyız?

Bebeğinizin diş çıkarma dönemini rahat geçirmesi adına yumuşak yiyecekler her zaman ön planda olmuştur. Meyve püreleri, yumuşatılmış havuçlar ve çeşitli yumuşak yiyecekler bebeğiniz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ayrıca eczaneden alacağınız diş lastiklerini de kemirmeyi seven bebekler, bu sayede hem kaşıntısını önleyecek hem de kemirme duygusunu bastıracaktır.

Aynı zamanda bebeğinizi diş çıkarma süresince aşırı sıcak ve aşırı soğuk maddelerden uzak tutmalısınız. Bebeğinize vereceğiniz yiyecek ve içecekler ılık bir sıcaklık potansiyeline sahip olmalıdır.