3. Murat kimdir? Sultan III. Murad Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 3. Murad kimdir? III. Murat Han’ın Hayati Dönemi (1574-1595)

Üçüncü Murat Biyografi

Doğum Tarihi : 04.07.1546
Ölüm Tarihi : 15.01.1595
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Manisa
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : II. Selim
Annesi : Afife Nur Banu Valide Sultan
Eşi : Safiye sultan, Valide Sultan, Şah-ı Huban Haseki, Ruhsar Haseki, Nazper-ver Haseki
Çocukları : III. Mehmed, Selim, Bayezid, Mustafa, Osman, Cihangir, Abdullah, Abdurrahman, Hasan, Ahmed, Yakup, Hüseyin, Alemsah, Korkut, İshak, Ömer, Alaeddin, Davut, Ayşe, Fatma, Fahriye ve Mihrimah Sultan,

III. Murad Han’ın Kısa Hayatı

Sultan üçüncü Murat han 12. Osmanlı Padişahıdır.

1546 yılında Manisa’da II.Selim ve Hafife Nur Banu Valide Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 3.Murad Han 1574 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Üçüncü Murat Han orta boylu, yüz hatları yuvarlak ve sakalları kumraldı.  Yardımsever ve çok eliaçık, merhametli bir padişahtı.

Sultanlığı döneminde, Lehistan, Venedik, Avusturya, İran ve İngiltere ile ikili ilişkiler kurulmuş ve Fas’ın fethi önemli hadiselerdir. Devlet topraklarını 15.162.000 km² olarak babasından devralan üçüncü Murat Han kendi döneminde bu toprakları 19.902.000 km² ye çıkartarak Osmanlı Devletinin en geniş sınırlarına ulaştırmıştır. Sayısız Camiler, Medreseler, Külliyeler  inşaa ettirmiş ve bunların bir çoğunu dünyanın en iyi büyük sanaatkarı olan Mimar Sinan tarafından yapılmıştır..

Sultan III. Murat geçirdiği felç sonucu Topkapı Sarayında 1595 yılında vefat etti.  İstanbul Ayasofya Cami içindeki Türbesine defnedilmiştir..

3-murat-turbe-ayasofya-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın