1. Mustafa kimdir? Sultan I. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 1. Mustafa kimdir? I. Mustafa Han’ın Hayati Dönemi (1617-1618 / 1622-1623)

Birinci Mustafa Biyografi

Doğum Tarihi : 1592
Ölüm Tarihi : 20.01.1639
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Manisa
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : III.Mehmet
Annesi : Handan Sultan
Eşi : bilinmiyor
Çocukları : olmamıştır.

I. Mustafa Han’ın Kısa Hayatı

Sultan birinci Ahmet han 15. Osmanlı Padişahıdır.

1592 yılında Manisa’da III. Mehmet ve Handan Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 1.Mustafa Han 1617 ‘de Osmanlı Devleti yönetimine geçti, bir sene kadar padişahlık yaptıktan sonra yerine Genç Osman geçmiş 4 yıl görev yaptıktan sonra tekrar 1. Mustafa tahta çıkmış olsa da akli dengesinin çok iyi olmayışından  çok uzun kalmayarak yine tahtan indirilmiştir. Temiz yüzlü, sakalları seyrek, asabi bir kişiliğe sahipti.

Sultan 1.Mustafa abisi 1.Ahmet ‘in dönemi boyunca sarayda bir odada gözetip altında geçirdi, kardeş katlini önlemek için artık şehzadeler sarayda özel bir odada hapis tutuluyorlar ve sıralarının gelmesini beklerlerdi. 2 kez tahta çıkan 1. Mustafa çok dindar sürekli sadaka verir Kur’an okurdu, ikinci kez tahta çıkması istendiğinde de Kur’an okuduğunu dini ile meşgul olmak  ve  sultanlık istemediğini söylemiştir. ikinci kez çıktığı tahtan akli dengesi olmadığı için fetva ile indirilmiştir..

Sultan 1.Mustafa sinir hastalığına bağlı sebeplerden 1639 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. İstanbul Ayasofya Cami içindeki Türbesine defnedilmiştir..

sultan-1-mustafa-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın