Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? bu konu ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ebeveynlerin en çok merak ettiği soru, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusudur. Bebeğin cinsiyeti 12. Hafta civarında vajinal ultrason ile belirli pozisyonlarda bebeğin cinsiyetini söylemek mümkündür. Cinsiyet belirlenirken erkek bebekte, erkeklik organı görüldüğü zaman anında cinsiyet belirlenebiliyor. Cinsiyeti erkek olarak belirlendikten sonra sonrasında değişme ihtimali görünmüyor.

Oysa kız bebeklerde yanılma payı daha fazla ortaya çıkabiliyor. Çünkü bazı bebeklerde erkek cinsel organı biraz daha geç oluşabiliyor. Böyle olunca bacak arası boş olan bebeklere kız cinsiyet teşhisi konulduktan sonra erkeklik cinsel organının da çıkmasıyla birlikte cinsiyette değişiklik ve yanılma payı olabiliyor.

Bunun dışında erkek ve kız bebek cinsiyet belirlemesi yapılırken, bebek belirli pozisyonda olmadığı için cinsiyeti bu haftalarda öğrenmek mümkün olamayabiliyor. Net ve kesin cinsiyet bilgisi için 16. Haftayı beklemek daha doğru bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. 16. haftada normal ultrason ile karın bölgesinden yapılan görüntülemede bebeğin cinsiyeti kesin ve net bir şekilde belli olabilmektedir. Bu hafta civarında bebeğin cinsiyeti anlaşılmıyor ise, pozisyona bağlı bir durumdan kaynaklı bebek cinsiyet bölgesini kapatıyor olabilir. Bu hareketlilik durumu 20. haftaya kadar devam edebilir. 20. haftaya kadar bebeğin cinsiyetini öğrenemeyen çok ebeveyn bulunmaktadır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?Amniosentez Tetkikleri İle Cinsiyet Öğrenme

bebegin cinsiyeti ne zaman

Bebek cinsiyeti ultrasın ile yüzde 99.9 olarak belirlenmektedir. Buna rağmen kesinlik arayan ebeveynlerin de aminosentez tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Anneden amniosentez sıvısının alınarak cinsiyetin belirlenmesi işlemidir. Bebeğin cinsiyetini 16. Haftaya kadar bekleyemeyen ve 12. Haftada öğrenmek isteyen ebeveynlerin tercihidir. Bu uygulamanın bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Kan Hücresi ile Cinsiyet Öğrenme

Bu durum da 16. hafta ultrason görüntülerini beklemeden 12. Haftada annenin kan vermesi sonucunda, annenin kanındaki bebek hücreleri bulunarak cinsiyetin öğrenilmesi mümkündür.

Vajinal Ultrason Yöntemi

12. Haftada ultrasonun ucunda yer alan kamera ile vajinadan içeri girilerek bebeğin cinsiyeti öğrenmeye çalışılır. Bebeğin düşük tehlikesi bulunuyorsa bu uygulama yapılamaz.

Amniosentez tetkiki, kan hücresi ve vajinal ultrason yapılabilir ve yasal cinsiyet belirleme işlemleridir. Fakat uygulaması etik olarak doğru değildir. Bebeğin cinsiyetini erken öğrenmek adına yapılan bu uygulamalar bebeğe küçük de olsa zarar verebilir. Bu nedenle 16. Haftaya kadar bekleyip normal karın ultrasonu ile cinsiyet öğrenmek daha etik olacaktır.