Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Tedavisi ve Belirtileri

Sedef hastalığı nedenleri nedir? Çeşitleri nelerdir? plak tipi, gutat, inverse, püstüler, eritrodermik, belirtileri nelerdir, bulaşıcımı, hastalığın tedavisi nasıl yapılır.

Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Kırmızı veya pembe renkli taban üzerinde hafif şekilde kabarıklığı olan beyaz, parlak veya kuru tabakaların oluşmasına sedef hastalığı denmektedir. Diğer adı Psoriasis olan önemli bir deri hastalığıdır. Dünya üzerinde insanların yüzde 2.5’inde görülmekte olan bu hastalık her yaşta görülebilmektedir.

Bu hastalık ortalıkta belirli bir sebep yokken birden ortaya çıkabilir ve kaybolabilir. Sedef hastalığı insandan insana göre değişmekle birlikte bazı insanlarda bir kaç ay ortaya çıkıp yok olabileceği gibi kimi insanlarda ömür boyu çeşitli zaman aralıkları ile tekrarlayabilir. Normal sağlıklı bir insan vücudunda deri oluşumu bir ayda oluşurken bu hastalığa yakalanan kişide bu süre en düşük 3 gündür.

Sedef Hastalığı Nedenleri

Dünya Tıp tarihinde kesin olarak neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalarda bu hastalığın en büyük faktörü genetik kalıntılardır. Sedef hastalığı kalıntısı olan kişilerde tetikleyici faktörler şu şekilde sıralanabilir. Alkol ve sigara alışkanlığı, yoğun stresli yaşam, D vitamini eksikliği, Boğazda veya deride oluşan enfeksiyonlar, yanlış ilaç kullanımı gibi durumlar.

Sedef Hastalığının Çeşitleri

Yaygın olarak belirtilen ve hastalarda görülen 5 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

PLAK TİPİ

En yaygın görülen tipi ilk sıraya koymak istedik. Genel olarak dirsek, kafa tası ve bel bölgesinde görülmektedir. Beyaz sedefli pul şeklinde kabarık ve iltihaplı kırmızı lezyonlar şeklinde görülme özelliği vardır.

GUTAT

Gutat tipi sedef hastalığının genel olarak çocuk yaşlarda ve ergenliğe geçiş dönemlerinde görülmektedir. Göğüs, bacak ve kol bölgelerinde görülmektedir. Kızamık şeklinde küçük kırmızı noktalar şeklinde görülür.

INVERSE

Kasık, göğüs altı ve koltuk altı bölgelerinde görülmektedir. Kırmızı ve parlak renkte olarak görülmektedir.

PÜSTÜLER

Yetişkin bireylerde görülen bu çeşit içleri iltihaplı olmayan sıvı ile kaplı beyaz baloncuk şeklinde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak el ve ayak bölgelerinde görülen bu hastalık bazı durumlarda vücudun tamamını kaplamaktadır.

ERİTRODERMİK

Vücudun genelini kaplayan iltihaplı bir türdür. Yaygın ve kaşıntılı deri kızarıklığı ile birlikte kendisini göstermektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Kabarık, kırmızı iltihaplı yada iltihapsız cilt lekeleri

Gözle görülür bir cilt kuruluğu

Leke çevresinde oluşan ağrı

Tırnaklarınızdaki kalın çukurlar

Bu maddeler ile beraber seyreden eklem ağrıları ve şişlikler

Sedef Hastalığı Bulaşıcımı?

Toplumda bilinenin aksine kesinlikle sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Ortak eşya kullanımı ve temaslar ile bulaşmamaktadır.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı hekiminizin uygun gördüğü tedaviler ile kontrol altına alınarak geçebilir. Hastalar şunu unutmamalıdır ki hiçbir tedavi tamamen kalıcı değildir ve bu hastalığın tekrar edeceğini bilmelidirler. Ağızda ilaç alım yöntemi ile tedaviler kısa sürede sonuç verecektir. Erkek hastaların tedaviye başlamadan önce ise çocuk sahibi olmamaları önerilir.