Tüp Bebek Devlet Desteği Nasıl Alınır Şartları

Tüp bebek devlet desteği 2019 nasıl alınır gerekli şartlar nelerdir, çocuk sahibi olmak isteyen anneler bu imkandan nasıl faydalanır.

Tüp Bebek İçin Devlet Desteği

Tüp bebek tedavisinde 2019 yılında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 5510 sayılı kanunu yeniden düzenlenmiştir. Bu sayede devlet tüp bebek deneyen kişilere destek sunmaktadır. Bu uygulamada üç deneme hakkı devlet tarafından tanınmıştır. Devlet tarafından karşılanacak olan tüp bebek tedavisi raporunun üniversite hastanelerinden ya da devlet hastanelerinden alınmış olması gerekmektedir.

Bu hastanelerden alınacak bebek sahibi olabilir raporu ile devletin anlaşmalı olduğu tüp bebek merkezlerine gidilerek, devlet desteği alınmaktadır. Tüp bebek tedavi raporunun çıkarılması hastanenin yoğunluğuna göre bir hafta ile bir ay arası bir zaman diliminde sonuçlanmaktadır.

Tüp bebek için devlet desteği, belirli tüp bebek yoluyla hamile kalınmasına yönelik sigorta karşılama çalışmalarıdır. Bu çalışmanın yapılabilmesi için ebeveynlerin özellikle de anne adayının gerekli şartları sağlaması oldukça önemlidir.

Annenin tüp bebek yapabilecek yaş sınırı aralığında olması önem taşımaktadır. Bununla birlikte en fazla üç kez tüp bebek yaptırma durumu devlet desteği tarafından karşılanmaktadır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından işlem sayılarının hesaplanması yapılır ve bu işlemlerin koşulları sağlaması durumunda tamamı ya da yüzdelik bir bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır.

Gerekli Şartları Nelerdir?

tüp bebek

Düzenlenen devlet desteği kapsamında birtakım şartların oluşması gerekmektedir. Bunlar;

  • Anne adayının 23 yaşını bitirmiş ve 24 yaşından gün alması gerekmektedir.
  • Anne adayının 41 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
  • Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlerin bu desteği alabilmesi için üç yıl evli kalması zorunludur.
  • Sperm sayısı beş milyondan az olan erkeklerde ve yumurta rezervinin oldukça düşük olduğu kadınlarda devlet desteği alınabilmesi için 3 yıl evli kalma şartı aranmamaktadır.
  • 3 yıl evli kalan ebeveynlerin devlet desteği alabilmeleri için bu üç yılda en az iki kez aşılama yaptırmış olmaları gerekmektedir.
  • Uygulamanın yapılacağı kurum ile devlet tarafından sözleşme olması gerekmektedir.
  • Annenin en az 5 yıl çalışmış olması ve sigortasının 5 yıl süresince yatmış olması gerekmektedir.
  • Eğer beş yıl gibi bir süre SGK da ödenmiş primleri bulunmuyorsa, kişinin sağlık sigortasının yatmış olduğu prim günleri en az 990 gün olmak zorundadır.