Rahim Ağzı Kanseri Serviks Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim ağzı serviks kanseri nedir neden olur? belirtileri nelerdir, tedavi yöntemleri nasıl olur serviks hakkında detaylı bilgiler.

Rahim Ağzı Serviks Kanseri Nedir?

Serviks ya da diğer adı ile rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en fazla görülen ikinci kanser çeşidi olarak bilinir. Yani her yüz kadından ikisinde bu kanserin görülme olasılığı vardır. Bu nedenle hastalığın belirtileri, tedavisi, neden meydana geldiği iyi bilinmeli, hastalığa karşı önlem alınmalıdır.

Rahim ağız kanserinin en önemli nedeni HPV virüsüdür. Human Papilloma Virüsü genellikle çok belirti vermez ve cinsel yolla bulaşır. Bu virüs vücuda girdiğinde bazı kadınların vücut sisteminde kendiliğinden ortadan kaldırılırken bazılarında ise rahim ağzı kanserine dönüşür. Dolayısıyla savunma sisteminin ne kadar güçlü olduğu bu açıdan önem taşır. Meydana gelen hastalık erken dönemde teşhis edildiğinde tedavide başarı oranı daha da fazla olmaktadır.

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla erken dönemde kendini belli etmeyen rahim ağzı kanseri belirtileri için düzenli olarak smear testi ya da kolposkop yaptırılır. Bu uygulamalarla ortaya çeşitli şüpheler çıkmakta ve bunlar yapılan biyopsi ile netlik kazanmaktadır.

İleri evrede ortaya çıkan hastalığın belirtileri içerisinde kanlı akıntı, adet kanamasının düzensiz olması, bacak ağrıları, defekasyon zorlukları ve idrar problemleri gibi durumlar yer alır. Bunlara ek olarak yorgunluk, halsizlik, sırt ağrısı, iştahın azalması, ayaklarda şişme, kemik ağrısı ve kırıklar, vajinadan dışkı ya da idrar kaçması görülebilir.

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Neden Olur?

En sık görülen rahim ağzı kanseri nedenleri sebepleri arasında HPV virüsü haricinde sigara içmek, erken yaşta cinsel ilişki, fazla sayıda doğum yapmak gibi haller sayılır. Çok eşli olmak, C ya da A vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıf olması da serviks kanseri risk faktörleri içerisinde ifade edilir.

Serviks Kanseri Tedavisi

Serviks kanseri kendi içerisinde çeşitli evrelere ayrılır. Bu evreler tedavi sürecini doğrudan etkiler. Tedavi sürecinde cerrahi müdahale, hormon tedavisi, radyoterapi ve kemoterapi olmak üzere dört yöntem uygulanır. Cerrahi yöntemde kanserli bölge alınarak hasta iyileştirilir. Bu uygulama daha çok virüs dokunun derin kısma inmediği durumlarda yapılır. Doku derinlerine kadar inildiğinde ise tedavi radikal hisrerektomi ya da kemo radyoterapi ile sürdürülür.

ALAKALI YAZILAR
Rahim Filmi Nedir Nasıl Çekilir