Civanperçemi Nedir? Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Faydaları Nelerdir? Civanperçeminin Diğer İsimleri Nelerdir? bu bitki hakkında aradıklarınızı yazımızda bulabiliriz.

Civanperçeminin Diğer İsimleri Nelerdir?

Barsamotu, Marsamaotu, Binbiryaprak otu, Kandil çiçeği, Akbaşlı olarak isimlendirilmektedir

Civanperçemi Nedir?

Türüne ve boyuna göre maksimum 15 cm. boyunda olabilen ve yüze yakın çeşidi bulunan bitkidir. Bu çeşitler birbirinden farklı olan renkleri ile belirlenmektedir. oldukça faydalı ve her yaştan insanın tüketmesi gereken ender bitkilerden bir türdür.

civanperçemi

Özellikleri Nelerdir?

Kabızlık giderici etkisi, iç hastalıklarında ve hem içeriden hem de dışarıdan oluşan iltihaplarda kurutucu özelliği bulunmaktadır. her bir civanperçemi aynı özelliği yansıtmaktadır.

Bu nedenle renklerinin ve tadının farklı olmasının hiçbir sıkıntısı yoktur. Özelliklerine ve dokusuna bağlı olarak civanperçemi bitkileri farklı isimler ile anılmaktadır. Genellikle yapısı ve özellikleri nedeni ile kadınların sık tükettiği ve tüketmesi gereken bir bitkidir.

Yemek olarak baharat, çay, merhem olarak kullanılmaktadır. Banyo suyunda ılık şekilde demlendiği zaman cilde de iyi geldiği bilinmektedir.

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemini Düzenler.

Bu özelliği ile hazımsızlık çekenlerin bir numaralı etkili içeceği olarak kullanılmalıdır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve mideyi rahatlatır.

Boşaltım Sistemini Düzenler

Kabızlık giderici etkisi vardır. Bu nedenle uzun süre tuvalete çıkmayan kişilerde çay olarak tüketilmesi etki göstermektedir.

Kansızlığa İyi Gelir.

Civanperçemi içerisinde potasyum bulundurmaktadır. Bu nedenle de kansızlığa iyi gelmekte ve kan değerlerini yükseltmede etkili olmaktadır. Yalnız kan ilacı kullananların hekime danışarak içmesinde fayda vardır.

Adet Düzenleyici Etkisi Vardır.

Kadınların adet dönemlerinde meydana gelen aşırı kanama ya da çok az kan gelmesi gibi durumları ortadan kaldırır. Adet sancılarını yok eder.

Antiseptik Özelliği Bulunmaktadır.

Yumurtalık iltihabı, rahim ağzı iltihabı, mide iltihaplanması ve bağırsakta meydana gelecek olan enfeksiyonlara karşı önlem amacı ile civanperçeminin yemek olarak ya da çay olarak tüketilmesi sağlığa oldukça faydalıdır. Ayrıca genital olarak enfeksiyon kapılmasını da önlemektedir.

Civanperçemi C Vitamini Etkisi Bulunmaktadır.

Çayının kadın erkek herkesin tüketmesi onları kış aylarında oluşabilecek grip, nezle ve türevleri hastalıklardan etkili şekilde korumaktadır.

Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Önler.

Astım, bronşit gibi solunum yolundan enfeksiyon ile kapılabilecek hastalıkların oluşmasını önler. Bu tarz hastalıkları bulunan kişilerin de tedavisinde kullanılmaktadır.

Civanperçemi Antidepresan Etkisi Vardır.

Stres ile başa çıkma yöntemlerinden olan civanperçemi çay olarak tüketildiği zaman, strese bağlı oluşabilecek birtakım rahatsızlıkları yok etmektedir. Uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik ve strese bağlı oluşabilen kişiliklerde kaygı durumlarında etkili bir yöntemdir.

Kurutucu Etkisi Bulunmaktadır.

Bu otun ezilmesi ile merhem yapılmaktadır. Ezilen bu merhem çıbanların ya da sivilcelerin üzerine konulup yarım saat bekletildiği zaman kurutarak döktüğü görülmektedir.

Civanperçemi Kemikleri Güçlendirir.

Bu nedenle çocukların da hekime danışarak haftada bir tatlı kaşığı oranında demlenmiş civanperçemi çayının içmesi iyi gelmektedir. Ayrıca kemik erimeleri görülen orta yaş ve yaşlı kesimin de civanperçemi çayı tüketmesi oldukça etkili bir kemik güçlendirici formül olacaktır.

civanperçemi