Daha İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli Bir Uyku İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Uyku Nedir? Uykunun Etkileri

Uyku, dış uyarılara karşı etkinin tamamen yok olması yada uyarılara karşı tepkinin kuvvetinin azalması sağlayan doğal bir yöntemdir. Uyku, kimine göre her şeyden sıyrılarak kaçış yolu kimine göre ise, boşa harcanan vakit kaybıdır. Uyku aslında gün içinde geçireceğimiz günün kalitesini belirler. Uyku ruhsal ve zihinsel zindelik sağlar. Yetersiz uyku veya aşırı uyku bedenimize ve zihnime olumsuz etkileri olup, bir çok hastalığa davetiye çıkarmakta ve ömrümüzü kısaltmaktadır. Bu nedenle insan sağlığı için uyku çok önemlidir.

Daha İyi İçin Uyku İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Nasıl daha iyi uyurum diyorsanız, daha iyi bir uyku için yapılması gerekenlere gözden geçirelim..

Ne kadar Uyumalıyım

İnsan sağlığı için uzmanlar 8 saat uykunun yeterli olacağını belirtiyor. Fazla uyku ve az uyku insan bedenine ve ruhsal açıdan zararları vermekte olup, hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor. Uyku saati tabi ki yaş aralığına göre değişim göstermektedir. Yeni doğmuş bebeklerde uyku saati 18 saat olup, ergenlik çağında olan çocuklarda 10 saattir. Erişkinliğini tamamlamış yetişkinlerde 8 saat önerilmektedir..

Uyuyacağımız Odanın Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı

Uyku esnasında oda sıcaklığı yetişkinlerde  16-19 derece olmalıdır. Bebeklerde ise oda sıcaklığı 19-22  derece olmalıdır. Aslında herkesin yanlış bildiği sıcak bir odada uykunun daha iyi olacağı düşüncesi. Sıcak bir ortamda uyku metabolizmayı işleyişini bozmaktadır. Soğuk bir ortamda uykunun gün içerisinde yaktığı kalori, sıcak bir ortamda geçirilen uykunun yaktığı kalori daha fazladır.

Oda sıcaklığın soğuk olması diyabet ve metabolizma hastalığı olanlar için önemlidir.

Soğuk ortam cildin yaşlanma sürecini uzatıyor.

Uykunuzu Düzene Koyun

Sağlıklı bir uyku için mutlaka bunu bir rutine çevirmeliyiz. Her gün aynı saatlerde uyumaya geçmeliyiz. Düzensiz uyku daha az ve daha fazla uyumamızı neden olup gün içinde kalitesiz zaman geçirmemize sebep olur..

Yediklerimize Dikkat Etmeliyiz.

Mutlaka dikkat etmeniz gereken ilk şey geç saatlerde yeme ve içmeyi bırakmak.

Alkol, kafein ve nikotin uyku kalitesini azaltmaktadır.

Geç saatlerde sıvı tüketmeyin çünkü uykunuzdan uyanıp tuvalete gitme ihtiyacınız olabilir.

Şekerli, karbonatlı ve yağlı yiyecekler sindirimi zorlaştırdığı için uykuya geçme sürenizi uzatır..

Uyku Esnasında Işığın Etkisi

Uyku ortamını olabildiğince karanlık olmasını dikkat edin. Uykuya dalmanızı daha erken sağlayacak ve uyku kalitesini arttıracaktır..

Kaliteli Bir Uyku için Yatağın Önemi

İyi bir uyku için mutlaka yatacağınız yatağı doğru tercih etmelisiniz. Yatak omurga sağlığınız için önemlidir. Yatak boyunuzdan 20 cm daha uzun olmalıdır.