Sürekli Uyku Hali ve Yorgunluğun Nedeni

Sürekli Uyku Hali ve Yorgunluğun Nedeni Nelerdir? Aşırı Uyku İsteği Neden Olur?  Sürekli Yorgunluğunun Hissetmenin Nedeni Nedir? bu gibi problemleri yaşıyorsanız mutlaka aşağıdaki yazımızı okuyun.

İnsan vücudunun ihtiyacı olan 8 saat uyku uyuyor hatta daha fazlasını da uyuyor ama hala uykunuzu alamamış Sürekli Uyku Hali ve Yorgunluk haliniz varsa, yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Bazı dönemsel bu şekilde hissetmeniz normal bahar yorgunluğu gibi ama bu durum sürekli oluyorsa genetik veya ruhsal sorunların belirtileri olabilir.

Sürekli Uyku Hali,Yorgunluğun Nedenleri ve Önerileri 

Vitamin  ve Diğer Minerallerin Eksikliği

Bedenimizde oluşan vitamin ve diğer minerallerin eksikliği, vücudunuzun yorgun ve halsiz düşmemize neden olur. D vitamini, B12 vitamin ve Demir eksikliği sonucunda kaslar ağrı oluşur. Buda bizim sürekli yorgun  olmamıza yorgun olmamız nedeniyle sürekli uyumak isteği getirir. Uzman doktora başvurarak kan testi yapılarak kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Sonuca göre gerekli önemleri ve takviye alınmalıdır.

Depresyon Sürekli Uyku Hali Neden Olabilir ?

Depresyon bir çok hastalığın nedeni olmakla beraber hem beden sağlığımızı hemde ruh sağlığımı etkilemektedir. Depresyonda olan bir kişi normal bir kişiye oranla 4 kat daha yorgun olur. Bu nedenle insanlar sürekli yorgun ve kendini uykuya verme eğilimindedir. Bu sorunun ortadan kaldırmak için yaşam düzeni gözden geçirilmeli. Yoğun iş temposunu  sağlığınız önüne geçmesin. Düzenli beslenmeyi ve egzersiz yapmayı ihmal edilmemelidir. Haftada 3-4 gün yarım saatlik bir bir yürüyüş size iyi gelecektir. Gerektiğinde doktor desteği almaktan kesinlikle kaçınmayın.

Sürekli Uyku Hali Nedenleri Arasında Uyku Apnesi

Birçok insanda görünen uyku apnesi gece uyku esnasında horlama ve solunumun durması halidir. Bu problemi yaşayan kişiler kaliteli bir uyku alamadıklarından bugün içinde uykulu olurlar odaklanma sorunu yaşarlar ve kendilerini yorgun hissederler. Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalpte ritim bozukluğu, felç ve ani gece ölümlerine yol açabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklarından biridir. Mutlaka uzman doktordan yardım alın.

 Madde Bağımlılığı Neden Olur?

Sürekli Uyku Hali bir diğer nedeni ise,Alkol, uyuşturucu ve diğer madde bağımlılığı gbi kötü alışkanlıklar kişileri halsiz, yorgun ve güçsüz bırakır. Bu nedenle bu kişiler daha çok uyurlar. Maalesef insanın kendi bedenine verdiği zarar kimse vermiyor. 

Bazı kullandığınız ilaçlar uyku yapabilir,bu gibi durumlar yaşıyorsanız özellikle de araba kullanıyorsanız veya bakmanız gereken çocuğunuz ve çalıştığınız bir iş varsa mutlaka doktorunuza danışın. Bu şekilde ilacınızın farklı bir muadili ile değiştirebilir.

Böbrek üstü Bezlerinde Yaşanan Problem

Adrenalin ve kortizol salgısı sağlayan böbrek üstü bezlerimiz stres nedeniyle çok çalışır. Çok çalışan böbrek üstü bezleri yorulur ve enerji düşüklüğü oluşur.

Narkolepsi

Kadın ve erkeklerde aynı sıklıkta görünen genelde 20 yaşlarda ortaya çıkan, gündüz uykularında artış olan dayanılmaz uyku ataklarıdır.

Kleine-Levin Sendromu

Bazı insanların vücudunda bulunan somnogen adlı bir madde çok uyku verir. Özellikle genç erkeklerde görülen bu sendrom ne kadar çok uyusa, uyandığında sinirlilik hali gibi belirtileri vardır.

İdiyopatik

Tıp alanında nedeni bulunmayan çok uyuma çeşididir.