II. Murad Kimdir? Sultan 2. Murat’ın Hayati Donemi

II. Murad Kimdir? Sultan 2. Murat’ın Hayati Donemi (1421-1451)

Sultan İkinci Murat Han

Doğum Tarihi : 30.03.1404
Ölüm Tarihi : 03.02.1451
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Amasya
Ölüm Yeri : Edirne
Babası : Çelebi Mehmet
Annesi : Emine Hatun
Eşi : Hatice Halime Hatun, Yeni Hatun, Hüma Hatun, Mara Hatun
Çocukları : Fatih Sultan Mehmet, Ahmed, Alaeddin, Orhan, Hasan, Şehzade Hatun ve Fatma Hatun

II. Murat ‘in Kısa Hayatı

ıı. Murat 6. Osmanlı Padişahıdır.

1404 yılında Amasya’da Çelebi Mehmed ve Emine Hatun ‘un  çocukları olarak doğan, 2. Murad 1421 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. II. Murat Uzun boylu temiz yüzlü, karşısındaki ile güzel konuşan sakin bir yaşamı seven lakin yeri geldiğinde çok cesur ve pes etmeyen bir karaktere sahipti, tüm halkının saygı ve sevgisini kazanmış bir sultandı..

Sultanlığı döneminde Anadolu beylikleri ile mücadele, Segedin Antlaşması,  Varna Savaşı, II. Kosava Savaşı önemli hadiselerdir. Bir çok camiler,  medreseler, köprüler ve saraylar yaptıran 2. Murat aynı zamanda Bursa Muradiye Cami, Edirne Muradiye Cami ve Ergene Nehri üzerine “Uzun Köprü” ‘yü yaptırdı..

Sultan II. Murad  Segedin Antlaşmasından  sonra yerine 12 yaşındaki şahzede Mehmed ‘i geçirmiştir. Bu durum osmanlı devletinde halk içinde tepkilere ve bu durumu fırsat olarak gören Haçlı ordularının toplanmasına sebep olması sonucu Sultan II. Mehmet Babasını tekrar ordunun başına geçirmeye karar verdi. 2. Murad bu karara yanaşmadı ve kalan ömrünü ibadetle meşgul olarak geçirmek istediğini bildirdi. Bu olay üzerine oğlu 2. Mehmet, babasına şu meşhur cevabı vermiştir..

“- Devletlü babam! Devletin kötü zamanında eğer padişah iseniz, görevinizin başına geçin, eğer padişah ben isem, sizi ordunun başına geçmenizi emrediyorum.”

Osmanlı topraklarını 880 bin km² kadar büyüten II. Murad Han  1451 yılında inme geçirmesi sonucu üç gün hasta yattıktan sonra 48 yaşında Edirne’de vefat etmiştir. Bursa’da Yeşil Türbeye defnedilmiştir. 2. Murat’ın türbesi Bursa Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır.

Sultan II. Murad Türbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın