Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir? Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Gaz Sıkışması Neden Olur? Gaz Sıkışması Belirtileri Nelerdir? Gaz Sıkışması Ne İyi Gelir? Gaz Sıkışması Nasıl Geçer? bu konu hakkında aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bireylerin sosyal yaşamını etkileyen, yaşam kalitesini düşüren karın bölgesinde şişlik, kramp, ağrı ve nefes alımının zorlayan bir problemidir.

Gaz sıkışması bir çok nedeni olabileceği gibi genel nedeni yemek yerken havada bulunan bakterileri ağız yoluyla mide ve bağırsaklara yerleşmesi sonucunda meydana gelir. Bu meydana gelen bu durum sindirim sistemi için normal bir hal olarak kabul edilir ama havanın dışarı atılamaması ve havanın giderek birikmesi ve artması sonucunda bu sorun giderek ağrılardan, şiddetli kramplara dönüşür. Kişi nefes alınında bile zorlanma başlar bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Gaz Sıkışmasının Belirtileri

Karın ağrısı, kasılma gaz çıkarılmadığı takdirde giderek artan şiddetli kramplar

Nefes alımında zorlanma

Mide bulantısı

Terleme

Tuvalete çıkamama ve zorlanma gaz sıkışmasının belirtileridir.

Gaz Sıkışması Neden Olur?

Tükettiğimiz bazı besinler sindirim sistemimizde hazımsızlık yapar bunun sonucunda da sindirim sistemimiz olumsuz etkilenerek gerektiği gibi çalışamaz ve gaz sorunu ortaya çıkar.

Kişilerin hızlı yemek yemesi sonucunda daha fazla hava alım verme ihtiyacı doğar ve bedenimizde gereğinden fazla hava birikir. Biriken havadan gaz oluşumunu tetikler.

Yağlı, hamur işi ve karbonatlı yiyecekler sindirim sistemimizi yavaşlamasına neden olarak gaz sıkışma sorununun ortaya çıkmasına yol açar.

Bayanların regl dönemleri gaz sorununu tetiklemektedir.

Tuvalete çıkamama sorunu içeride gazın sıkışmasına yol açar.

Gaza neden olan bazı besinler bulunmaktadır. Bunlar kuru fasulye, brokoli, soğan, mercimek, lahana, kuru üzüm, elma gibi gıdalar gaz oluşumuna neden olur.

Mide fıtığı, Mide rahatsızlıkları (ülser-gastrit gibi), Çölyak  Hastalığı, Safra Kesesi, Kabızlık, Bağırsak Hastalıkları gibi sağlık sorunları gaz oluşumuna neden olabilir.

Yoğun yaşanan streste gaz oluşumuna yol açar.

Gaz Sıkışması Nasıl Geçer

Uzman bir doktordan yardım alınmalı.

Gazlı yiyeceklerden uzak durulmalı.

Gaz yapan gıdalarda uzak durulmalı (kuru fasulye, brokoli, soğan, mercimek, lahana, kuru üzüm, elma) gibi

Gaza neden olacak Mide fıtığı, Mide rahatsızlıkları (ülser-gastrit gibi), Çölyak  Hastalığı, Safra kesesi, Bağırsak Hastalıkları gibi sağlık sorunları tedavi edilmelidir.

Stresten uzak durun.

Gaz Sıkışması Ne İyi Gelir?

Tuvalete çıkamıyor gaz sıkışması oluşuyorsa eğer, dışkılama kolaylaştıracak kayısı, zeytinyağı gibi besinler tüketerek gaz giderebilirsiniz. Papatya çayı da dışkılamayı kolaylaştırır ve yatıştırma özelliği ile de stresten dolayı oluşan gaz sorunu giderir.

Zencefil içerdiği özellik sayesinde gaza neden hazımsızlığa iyi gelir. Gaz sıkışma sorunundan muzdarip olan kişilerin yemeklerden önce bir bardak zencefil çayı tüketmeleri önerilir.

Kimyon şişkinliği ve gazı gidermeye yardımcı olur. Hele de yeni doğum yapmış annelerde gaz oluşumunu engellediği gibi süt arttırımına da destek verir.

Yavaş yavaş ılık su için ve ağrılı bölgeye masaj yapın.

Dar giyinmeyin.