Hamilelik Belirtileri, Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?, Hamilelik Belirtisi Akıntı, Hamilelik Belirtisi İlk Haftalar, Hamilelik Belirtisi Kasık Ağrısı, Hamilelik Belirtisi Ne Zaman Başlar? Hamilelik Testleri, Hamilelik Hesaplaması hamilelik şüphesi içinde olanlar, yeni hamile olduğunu öğrenen anne adayları için hamilelik belirtisi hakkında aradığınız bilgilerini bizin için ayrıntılı derledik.

Hamilelik belirtileri, ilk zamanlardan itibaren kişinin bedeninden hafiften değişiklik oluşmaya başlar. Bazı anne adayları bunu fark edebilse de bazı anne adayları fark edemez. Çünkü hamilelik belirtileri kişiden kişi değişiklik gösterirken, anne adayı diğer geçirdiği hamilelik varsa onun arasından bile hamilelik belirtisi farklılık gösterebilir.

Hamilelik belirtisi, gebe bayanın bedeninde değişiklikler oluşturur.  Bu değişiklikler birde değil yavaş yavaş meydana çıkar. Her geçen gün ve hafta bu belirtiler giderek artmaktadır.

Birçok kadın adetinin gecikmesi ile HAMİLEMİYİM? Kaç Haftalık veya Kaç Aylık hamileyim? gibi soruların cevabımı bulmak ister. Anne adayı vücudundaki değişiklerin hamilelik belirtisi olup olmadığını incelemek ister. Bu neden hamilelik belirtisini araştırmaya koyulur.

Hamilelik Belirtileri

Gebe bayanın vücudunda ortaya çıkan değişiklikler hormon salgısı beslenme ve rahim büyümesi gibi faktörlerde gebeliğe bağlı olarak hafta hafta değişiklik gösterir.Hamilelikte ilk belirtiler hormonlarda başlar. Progesteron ile östrojen hormonlarında artış meydana gelir. Bazı gebe kişiler erken gebelik belirtilerini ilk haftadan görülebileceği gibi bazı gebeler bu belirtileri hiç bir şeyinde görülmez. Hamilelik belirtilerini sırayla inceleyelim.

Adet Gecikmesi

Hamile kadınların ilk düşündükleri belirti adetin gecikmesidir. Hamileliğin ilk belirtileri arasında olsa da kesin bir belirti değildir. Bayanda oluşabilecek bir hastalığın sebebi olabilir. Birde adet gecikmesi hava değişikliği, üzüntü, stres ve ilaç kullanıma, aşırı spor, kilo değişikliği, yeme bozukluğu  gibi nedenlere bağlı olarak değişir

Hamilelik Belirtileri Göğüs Ağrısı ve Memede Hassasiyet

Göğüs ağrısı ve memelerde hassasiyet hamilelik belirtiler arasında yer alır. Bunun sebebi değişen östrojen, prolaktin, progesteron hormonlarıdır. Adet dönemin yaklaşmasıyla da bu belirtiler baş gösterebilir bu nedenle oluşan belirtiler kesin belirti arasında yer almaz.

Bu belirtilerin arasında göğüs uçları çevresinde koyulaşma olabilir. Bu koyulaşma belirtisi döllenmeden sonra olabileceği gibi ileri ki dönemlerde de görülebilir.

Hamilelik Belirtisi Akıntı ve Kanama

Gebelik belirtilerinden biride akıntıdır. Sık sık belirgin şekilde akıntı gelebilir. Bu akıntılara beyaz ve süte benzer kıvamda olabilir. Gebelikte kanama yanin hafif lekelenmeler hamileliğin belirtisi arasında olup adet kanaması gibi değildir. Hafif lekelenmeler şekilde hamileliğin başlangıcının belirtileridir. Bu Hafif kanama (halk arasında rahime yerleşme kanaması olarak geçer bu kanama lekelenmeler den ibarettir. Açık ve orta koyulukta olup kırmızı değildir.)

Hamilelik Belirtisi Kasık Ağrısı

Hamileliğin 4-5 haftasında kasık ağrıları oluşabilir. Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi nedeniyle kasıklarda ağrı oluşur. Kasık ağrısı ve kanama bir arada görünüyorsa mutlaka uzman doktordan yardım alın.

Mide ve Sindirim Sorunları

Hamilelik belirtileri arasında mide ve sindirim sorunları yer alır bunun nedeni ise progesteron hormonu salgılanmasıdır. Bu hormon yiyecekleri yemek borusunda yavaş ilerlemesine neden olduğundan mide ve sindirim sorunları oluşturur. Buna kişide şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olur. 

Kabızlık

Gebelikte sindirim yavaşlaması nedeniyle kabızlık oluşur.

Mide Bulantısı ve Kusma

Döllenme sonrası mide bulantısı ve kusman hemen oluşa bildiği gibi hamileliğin 7 haftasından sonrada oluşabilir.

Genel olarak hamile anne adaylarınız mide bulantısı 6- 8 hafta içerisinde başlar ve 16 haftaya geçebilir. Ama hamile bayanların %15 mide bulantısı doğuma kadar sürer. Hamile anne adayları yarısı bulantı ve kusma yaşar. 10 hamile kadından 3 sadece kusmadan bulantı yaşar.

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri ve Kurtulma Yolları hakkında yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Cilt Sorunları

Hamile kişilerde östrojen hormonu salgılanması nedeniyle cildin bazı kısımlarında kahverengi lekeler oluşabilir. Bu lekeler özellikle göğüs ucu çevresinde, kasık, göbek karın bölgesinde görülür. Hamilelikte cilt renginde pigment değişimine gebelik maskesi nedir.

Hamilelik Belirtileri Koku Hassasiyeti

Gebelik belirtilerinden biride kişi en sevdiği kokulara karşı bile hassasiyet oluşur. Bu kokular parfüm kokusu, sigara kokusu, yemek kokusu gibi kokular kişiye ağır gelir midesi bulanır hatta bu nedenden dolayı kusabilir.

Sık İdrara Çıkma

Hamilelik belirtilerinden biride sık sık idrara çıkmaktır. Sık idrara çıkmak 4 aydan sonra azalır. Hamileliğin sonuna doğru bebeğin başı mesaneye baskı yapması sonucunda tekrar  sık idrara çıkma ihtiyacı oluşur. Sık idrar çıkmaya ağrı ve yanma eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik Belirtileri Uyku İsteği ve Yorgunluk

Artan progesteron hormonu nedeniyle anne adaylarında ilk üç ay uyku, yorgunluk ve bitkinlik olur. İlk aydan sonra bu belirtiler giderek azalacaktır.

Vücut ısısın artması

Vücut ısısında görünen artışlar hamilelik belirtisi olabilir.

Ruh halinde değişiklik

hormonlar değiştiğinden dolayı bazen kendinizi tanıyamazsınız  sinirli, alıngan ve ağlama isteği oluşur.

Hamilelik Belirtisi İlk Haftalar

Bazı gebe kişiler erken gebelik belirtilerini ilk haftadan görülebileceği gibi bazı gebeler bu belirtileri hiç bir şeyinde görülmez. 

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Döllenmeden sonra ilk hafta içinde vücutta bir çok değişlikler meydana gelmeye başlar. Kimi hamiler bunu hissederken, genelde bir çocuk ilk haftadan hissetmez.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik nasıl anlaşılır? sorunun cevabı yukarıda anlattığımız belirtiler varsa eğer, kesin sonuç için mutlaka test yapmanız gerek. Birincisi Evde hamilelik testi( idrar testi), ikincisi ise gebelik kan testi ile hamile olup olmadığı öğrenilir.

Not: Eczaneden alınıp yapılan idrar testi doğru sonuç vermeyebilir. Kesin ve net bilgi için doktora başvurun ve kanda gebelik  testi yaptırın.

Hamilelik Testleri Ne Zaman Yapılmalıdır.

Hamilelikle ilgili şüpheleriniz varsa eğer, Evde idrar testi yapabilirsiniz. bu testin doğruluğu için 1-2 hafta sonra bu testi tekrarlamanızda yarar vardır.

Hamilelik testi için en hızlısı ve en sağlıklı ve güvenli olanı kanda hamilelik testi yapılmasıdır.

Hamilelik Hesaplaması

Gebelik Haftası Hesaplama için ilk bilinmesi gereken hamile kişinin son adet tarihinin ilk günüdür. Gebelik süresinin başlangıcı son adetin ilk günü olarak kabul edilmektedir. Döllenecek yumurtanın oluşumu bugün başlar bu nedenle yumurtanın ilk oluşmaya başladığı zaman baz alınır. Yumurtanın oluşumu, büyümesi ve gerekli olgunlaşmaya geldiğinde çatlak ve spermle birleşmesi  sonucunda da yumurta döllenerek mucize ortaya çıkar. Döllenen yumurta rahime giderek uzun bir serüveni başlatır.  Gebelik Haftası Hesaplama son adet tarihinden 40 hafta sayılır. Her gün içinizde büyüyen bu mucizeye şükretmeyi unutmayın.

Her şeyin  en iyisini isteyen anne adayları gebeliği boyunca içinde büyüyen mucizenin hafta hafta bebeğinin gelişimini, Hafta hafta neler dikkat etmesi gerektiğini, nasıl beslenmesi gerektiğini, hafta hafta kendinde nasıl değişlik olacağını, haftaya göre bebeğinin kilosunu, haftaya göre yapılaması gereken testleri takip eder. Bu nedenle anne adayları için Gebelik Haftası Hesaplaması önemlidir.

Kaç Aylık Hamileyim?

4-5 haftayı doldurmuş hamileler 1 aylık

8-9 haftayı doldurmuş hamileler 2 aylık

12-13 haftayı doldurmuş hamileler 3 aylık

17-18 haftayı doldurmuş hamileler 4 aylık

21-22 haftayı doldurmuş hamileler 5 aylık

25-26 haftayı doldurmuş hamileler 6 aylık

30 haftayı doldurmuş hamileler 7 aylık

34-35 haftayı doldurmuş hamileler 8 aylık

38-40 haftayı doldurmuş hamileler 9 aylık

40 hafta hamileler 9 ay 10 günlük süreyi  doldururlar.

Hamile bayan son adetinin ilk günü bilmiyorsa eğer, gebelik haftası Hesaplama en iyi uzman doktor tarafından yapılan ultrason ölçümüdür. Yedi gün bir haftaya tekabül eder.