Hamilelikte Yapabileceğiniz Doğal Maskeler

GEBELİKTE KİMYASAL OLMAYAN DOĞAL BİTKİSEL MASKE NASIL YAPILIR

Hamilelikte doğal maskeler; Hamilelikte oluşan değişiklikler cildinizi de etkiler ve cilt bakımına duyduğunuz ihtiyaç artar. Bu dönemde kimyasal ürünler kullanılması önerilmez. Kimyasaldan uzak, kolay ve pratik şekilde evde hazırlayabileceğiniz hamilelikte doğal maskelerle cildinizi şımartabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde hormonlar adeta vücudumuzu ele geçirir. Duygusal durumumuzdan tutun da cildimize, saçımıza kadar neredeyse her zerremizin yapısı değişebilir. Örneğin kuru ciltli kadınlar hamilelik sonrası artık yağlı ciltli olabilir; düz saçlı kadınlar dalgalı saçlı olabilir. Elbette vücudu içten beslemek, bol su içmek de cilt için çok faydalıdır. Ancak bu dönemde vücudumuzdaki yoğun hormonal değişikliklerin sonucunda hırpalanan cildimiz için hamilelikte doğal maskeler yapabilir ve bu farklılıkları kontrol altına alabiliriz.

Bal, Limon, Zeytinyağı Maskesi

Haftada iki kez uygulayacağınız bu maske cildinize çok iyi gelecek. Bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve cildinize iyice yedirin. 30 dakika yüzünüzde bekletip yıkayın. Bu hamilelikte doğal maskeler cildinizi besleyecek ve ışıl ışıl görüneceksiniz.

Yulaf ve Yoğurt Doğal Maskesi

Hamilelik döneminde ciltte siyah nokta oluşumu oldukça yaygındır. Hormonal dengesizlikler sonucu sivilce artışı da görülebilir. Bu maske cildinizdeki siyah noktalara ve sivilcelere çok iyi gelecek. Cildiniz hem ölü derilerden arınacak hem de siyah nokta ve sivilce oluşumu engellenecek. Üstelik hazırlaması da çok kolay! Bir yemek kaşığı yağsız yoğurdu ve yulafı bir kâse içinde iyice karıştırın. Karışımın içine isteğe göre birkaç damla ılık bal da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu hamilelikte doğal maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika kadar yüzünüzde bekletin. On dakikanın ardından ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Bal Maskesi 

Bal kendi başına antioksidan bir etkiye sahiptir. Ve birçok cilt uzmanı tarafından en doğal ve en iyi yüz maskesi olarak kabul edilir. Bal, gözeneklerin açılmasına ve cildin temizlenmesine yardımcı olur. Yüzünüze uygulayacağınız bir miktar balı 15dk bekletin ve ardından ılık suyla temizleyin. En son tekrardan soğuk su uygulayın. Cildiniz derinlemesine temizlenecek ve parlayacak.

Yumurta ve Badem Yağlı Yüz Doğal Maskesi

Kuru ciltler için çok yararlı olan bu maske için 1 yumurta ve 1 çay kaşığı badem yağına ihtiyacımız var. 1 yumurta ve 1 çay kaşığı badem yağını iyice karıştırdıktan sonra eşit şekilde yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10 – 15 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla temizleyin.