Doğum Sonrası Kilo Verme

Kadın İsterse Olur

Bayanlar fiziksel görünümüne güzel olmasını isterler. Bu nedenle bile bazı bayanlar hamile kalmak istemezler. Annelik duygusunu tatmak isteyen bayanlar bile hamile kaldığında nasıl kiloları vereceğim diye endişe içindedir. Doğum sonrası kilo verme; Kadın isterse her şeyi yapabilir yeter ki kararlı ve azimli olsun.

Anne olmak o kadar kutsal bir duygu ki bu konular yanında zerre kadar önemi yok. Cennet annelerin ayağının altındadır. Annelik kolay olmayacak kadar zor ve zahmetli ve bir süreç olup bir o kadar da müthiş bir şeydir. Tabi ki de herkes anne olamaz. Bu yazımızda Doğum Sonrası Kilo Verme ile ilgili aradığınız şeyleri bulabilirsiniz.

Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı

Normalde gebelikte ortalama en az 9 en fazla 14 kilo alımı  önerilir. Ama bu ortalama anne adaylarından anne adayına farklılık gösterir. Çok zayıf ve çok kilolu anne adaylarının kilo alım önerisi değişim göstermektedir. Çok zayıf anne adayı 12-18 kilo, Çok fazla kilosu olan anne adayının ise 7-9 kilo alımı önerilir. Gebelikte fazla kilo alımı sezeryan olasılığını arttırmaktadır.

Doğum Sonrası Hemen Kilo Vermeye Başlanmak Doğru Mu?

Doğum sonrası 4-6 kilo birden gider. Düzenli ve doğru beslenme şekli ile ayda 1-2 kilo verebilirsiniz. Ama doğumdan sonra helede lohusalık döneminde az kalori almak vücut direncinizi olumsuz etkileyebilir. Doğumdan sonra vücut kendini toparlaması için müsaade edilmeli.Doğum sonrası hemen kilo vermeye çalışmak doğru bir tercih olmayabilir. Anne sütü bu durumdan olumsuz etkiler. Bu nedenle zamanın gelince kilo vermeye başlanmalıdır. Tabi ki zamanı var diye kilonuzu artmasına sebep olmayın. Yağlı, hamur işi, abur cubur gibi ürünleri tüketmeyin.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Kilo Vermeye Başlanmalı

Genel olarak doğumdan sonra anneler ilk dört ay içinde kendini ve bebeğini toplar. Doğumdan sonra ilk 3-4 ay anne sütü alan bebekler normal gelişim hızlı bir şekilde sağlar. 4 aydan sonra bebek gelişi azalmaya başlar ve 6 aydan sonra ek gıdaya geçebiliriz. Bu nedenle anne  4 aydan sonra kilo vermeye başlayabilirsiniz. Tabi ki 4 ay boyunca kendinizi çokta serbest bırakmamalı. Yediklerinize içtikten dikkat edin kilonuzun üstüne kilo almamaya özen gösterin. Hamur işi, tatlı gıdalardan uzak durun.

Emziren anne rahmi daha hız toparlanır ve daha erken kilolarında kurtulur.

Doğumdan sonra anne ve bebeğin sağlığı için beslenmesine dikkat etmesi gerektiğinden kilo verme sürecini uzan vadeye yayması gerek. Birden kalorisi çok düşük miktar içeren diyetler yapmamalıdır. Bunun yerine örneğin günde 2000 kalori  vermesi gerekiyorsa bunun 1500 kalorisi gıdalarına dikkat ederek diğer kalan kısmını da spor yaparak vermelidir.

Bol bol su için.

Metabolizmanızı hızlandıran yiyecek ve içecekler tüketin.

Porsiyonlarınızı küçültün. Lifli besinler tüketin.

Tükettiğiniz kalori miktarını yazın.

Kilo vermek için mutlaka uzmandan yardım alın. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verin.