Hurmanın Faydaları Hurma Neye İyi Gelir

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Hangi Hastalıklara İyi Gelir?  Kaç Kaloridir?  Müthiş faydaları olan hurma meyvesini hakkında aradığınız tümün bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Aslında bir çoğumuz hurmanın faydalı bir meyve olduğunu biliriz. Ama tam anlamıyla hurmanın faydalarının maalesef bilincinde değiliz. Genelde ramazan aylarında soframızdan eksik etmediğimiz bu meyveyi aslında her zaman tüketmeliyiz. Yılın her mevsiminde olan hurmanın saklanması da kolay ve bozulmayan bir besindir.

Hurmanın içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde bulunmaz bir nimettir. Kuran-ı Kerimde de nadir bahsedilen meyvelerde biridir. İşte bu mucizevi meyvenin faydaları ve hangi hastalıklara fayda sağlamaktadır.

Hurma Antioksidan Deposudur

Yüksek besin değerine sahip olan bu meyve mükemmel bir antioksidan deposudur. Bozulmaya meyilli meyvelerin aksine soğukta muhafaza edildiğinde antioksidan özelliği artmaktadır.

Hafızayı Güçlendirir

İçerdiği Beta-karoten hafıza kaybını engeller bu nedenle hafıza üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Kanser

Hurmanın Beta-karoten içeriği sayesinde hücrelere saldıran moleküller kontrol altında tutar ve kanseri önlemeye yardımcı olur. Birde bu meyve yüksek lif oranına sahiptir. Araştırmalara göre yüksek lif kaynakları besinler başta kolon, rahim ve göğüs kanserlerine yakalanma olasılığını azaltmaktadır.

Kolesterol ve Damar Sertliğine 

Hurmanın içerdiği özellikler sayesinde damarları yumuşatır ve kolesterol ve damar sertliğine yok eder. Arap ülkelerinde çok tüketilen bu meyve sayesinde kalp damar hastalığı ve kansere görünme oranı azdır.

Kısırlık

Hurmanın içerdiği fosfor sayesinde kısırlık içinde önemli bir besindir.

İdeal Besin

Bir insanın sağlıklı ve dinç kalabilmesi için gerekli 10′ dan fazla elementi içerdiğinde dolayı çok önemli bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre hurma ve suyla insanoğlu uzun yıllar yaşayabilir.

Hamilelikte Hurma Tüketimi

Hamileliğin son dönemlerinde düzenli tüketmek rahim genişlemesine yardımcı olur ve doğum daha rahat geçer. Özellikle normal doğum isteyen anne adayları mutlaka düzenli bu meyveyi tüketsin.

Yapılan araştırmalara göre düzenli hurma tüketen kadınlar daha kısa sürede ve kolay doğum yapmışlardır.

Lohusalık Hurma Tüketimi

Hurmanın antiseptik özelliği ile yaraların iyileşmesini kolaylaştırır, süt arttırımını sağlar. Hurmanın içindeki potasyum bebeğin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle lohusa annenin hurma tüketimi önemlidir.

Çocuklarda Büyüme Gelişimi

Mükemmel bir besin olan hurmanın çocuk gelişimi içinde çok önemlidir. Çocuk gelişim için ilk akla gelen muzdan bile 2,5 kat daha fazla etkiye sahiptir.

Sofranızdan hurmayı eksik etmeyin.

Hurma Kalorisi

Ortalama 1 adet hurma 20-25 kaloridir.