Kaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaya Tuzu  Nedir? Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir? Kullandığımız Rafine Tuz ve Kaya Tuzunun Arasındaki Farklar Nelerdir? Kaya Tuzunu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Kaya Tuzunun Cilde Etkisi Nelerdir?  Tuz Lambalarının Faydaları Nelerdir? Çankırı Tuz Mağarası gibi bu konular hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye kaya tuzu bakımından zengin olup, büyük bir rezerve sahiptir. İnsan vücudunda bulunan 92 element ve mineralin 84 içinde barındıran kaya tuzuna sadece tuz demek yanlış olur. Bu tuz başlı başına bir mineraldir. Kaya tuzunun içeriğinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, selenyum, iyot, bakır ve çinko bulunmaktadır.

Kaya Tuzu Nedir?

Tuzun işlenmemiş doğal halidir. Bu tuz kullandığımız sofra tuzlarından mineral ve sağlık yönünden daha sağlıklıdır. Kaya tuzunun kullanımı biraz daha zor olması ve kolay karışmadığı için tercih edilmemektedir.

Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzunun gün geçtikçe farklı ve bilinmeyen faydaları ortaya çıkmaktadır. Bunlar faydaları şunlardır.

Kaya tuzunun emilimi kolaylaştırır. İnsan bedeninin pH değerini dengelenmesini sağlar. Sindirim sistemine iyi gelir ve insan bedeninde bulunan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar ve iştahı açar.

Solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelen kaya tuzu özellikle astım ve alerjiye iyi gelmektedir. 2. Dünya Savaşında kaya tuzu içeren mağaralara sığınan askerlerin daha rahat nefes aldıklarını beyan etmişlerdir.

Sinüs iltihabını azaltır.

Kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir.

Bağışıklık sistemine ve strese karşı iyi gelir.

Gut hastalığına fayda sağlar.

Kan şekerini dengeler ve damar sağlığını korur.

İnsan vücudundaki kan dolaşımı arttırır ve kan basıncın dengede olmasını sağlar.

Kaya tuzunun cilde bir çok faydası vardır. Bunlarda bir kaçı ise kaya tuzu ile peeling yapılırsa cildi kendini toplamasını ve sıkılaşmasını sağlar. Cilde oluşan ölü hücreden kurtulmanızı sağlar.

Tuz lamba ve mumlarda yakarak oksijen akışını arttırabilirsiniz. Oksijen akışının artması strese ve ruh halinize iyi gelir. Mevsimler değişikliklerde de fayda sağlar.

Uyku problemini fayda sağlar ve yaşlanma sonucu oluşan problemleri aza indirgemeye çalışır.

Böcek ısırıklarına fayda sağlar.

Böbrek taşlarına karşı etkilidir.

Rafine Tuz ve Kaya Tuzu Arasındaki Fark Nelerdir?

Bu tuz sağlık açısında rafine tuza göre daha sağlıklıdır.

Rafine tuz ödem içerirken, kaya tuzunun anti- ödem içeriğine sahiptir.

Rafine tuz kan basıncını hızlı bir şekilde yükseltirken, kaya tuzunda ise hızlı bir şekilde yükselme sağlamaz.

Kaya tuzunun strese karşı olumlu etkiye sahip iken rafine tuzun böyle bir özelliği yoktur.

Kaya tuzunun içeriğinde 84 element barındırırken, rafine tuzda ise 4-5 element bulunmaktadır.

Kaya tuzunun radyasyon emici özelliğine sahiptir.

Kaya Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kaya tuzunu alırken temizliğine dikkat edilmeli ve bu tuzu cam veya porselen öğütücüler kullanarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Tuz Lambalarının Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzundan yapılan lambaları hem sağlığınıza, hep de gözünüze hitap eden özelliklerine sahiptir. Bir çok faydası olan tuz lambalarının negatif iyonlar yayar bu iyonlar havayı temizler ve hava kalitesini arttırır. Stresi önler ve radyasyonu engeller.

Çankırı Tuz Mağarası

Türkiye tuz kaynakları yönünde zengin olup, Çankırı, Kastamonu ve Iğdır şehirlerimiz tuz mağaraları bulunmaktadır. Çankırı Tuz Mağarası Çankırı’nın doğusunda ortalama 20 km uzaklığında yer alan bu mağaralar astım, ruhsal, tansiyon sorunları olan hastalarımız ziyaret etmektedir.  Bu mağaradan yaklaşık 5000 yarar sağlandığı varsayılmakta olup,ülkemizin kaya tuzu rezervleri arasında en büyüğüne sahiptir.