Kabızlığa Anında Çözüm Yolları Nelerdir?

İnsanın yaşam kalitesini düşüren bir çok kişinin ortak sorunu haline gelen kabızlık başta yanlış besleme ve yaşam tarzımı sonucunda meydana gelmektedir. Kabızlık insanı fiziksel, psikolojik, iş yaşamını ve özel hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kişilerin bu sorundan kurtulmak için  Kabızlığa Anında Çözüm Ne Olur ? diye aramaya başlarlar.

Kabızlık, bağırsak bozukluğundan meydana gelen bir hastalıktır. Kabızlık dışkının dışarı çıkma esnasında zorlanma ve ağrı ile kendini gösterir. Haftada 3 veya daha az dışkılama durumudur.

Kabızlığa Anında Çözüm Yolları ararken şunu unutmamalıyız ki kabızlığın sebeplerini ortadan kaldırmazsanız eğer tekrar tekrar yenileyecektir. Kabızlığı nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Dışkılama  yaptığımız kısmındaki  kaslarda meydana gelen rahatsızlıklar
  • Hormonal yaşanan dengesizlik
  • Yeteri kadar su tüketmemek
  • Bazı ilaçların yan etkisi
  • Hareketsiz bir yaşam sürmek ve spor yapmamak
  • Öğün atlama
  • Katı gıdalarda yüksek oranda bulunan yağ ve karbonhidratlar.
  • Hazır gıdalar tüketmek
  • Tuvaleti ihtiyacını sürekli erteleme kabızlık neden olur.
  • Çok fazla inek sütü tüketmek ve inek  sütünden yapılan ürünleri tüketmek.

Uzun süre ve sık sık yaşanan kabızlık, üzerinde durulması gerekilen çok ciddi hastalıkları da beraberinde getirebilir bu nedenle uzman doktordan yardım almalı ve sağlık beslenmeli ve hareketsiz yaşamdan uzak durulmalıdır.

Kabızlığa Anında Çözüm Sunan Besinler

Su ile kabızlığa çözüm

Vücut sağlığımız için sayısız faydası olan suyun yararını saymakla bitmemektedir. Vücudun yeteri kadar su tüketilmemesi kabızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Bunun için ortalama günde 1,5 – 2 litre su mutlaka tüketilmelidir. Kabızlık sorunu yaşayanlar suyu düzenli olarak tüketilmeli ve alışkanlık haline getirilmelidir.

Kabızlık sorununuza limonlu suda iyi gelecektir. Limon suyu sindirim sorunun yaşayan kişilerde  hazımsızlık ve kabızlık problemlerini yok eder. Bu nedenle limon suyunda mutlaka deneyin.

Kabızlığa Anında Çözüm Arıyorsanız Cevap Kayısı 

Kabızlık sorunu için ilk denemeniz gerek besinlerin arasında yer alır. Yüksek oranda lif içermesi sebebi ile kabızlık sorununa çok iyi gelmektedir. Kuru kayısı veya diğer şekilleri ile de tüketebileceğiniz kayısının her hali kabızlık problemine iyi gelecektir.

Kabızlık hızlı ve etkili sonucunu görmek istiyorsanız eğer aç karnına tüketin. Aç karnına kayısı sindirim sistemini daha hızlı çalışacak ve daha rahat tuvalet ihtiyacına çıkacaksınız. Özellikle de sabah aç karnına kayısı mutlaka tüketin.

Sabah aç karnına  4-5 kayısı sindirim sisteminizi hızlandıracaktır. Bu arada fazla tüketmek ishale neden olabilir bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

Kabızlığa Anında Çözümlerde Biride Zeytinyağı

En etkili yöntemlerin başında zeytinyağı gelir. Kesin ve etkili çözüm için sunan zeytinyağı mutlaka deneyin. Direk içemeye bilirsiniz ama bir kaşık yardımı ile tüketin. O da olmuyorsa yemeklerinizde zeytinyağı kullanın.

Sabah Aç Karnına Zeytinyağı İçmenin Faydaları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Erik 

Kabızlık çözüm yollarından biride 

Kabızlık çözüm yollarından biride erik meyvesidir. Yüksek lif içeri olması nedeniyle bu soruna fayda sağlayan eriğin hem yeşili hemde kırmızısı ve kurusu olumlu etki sunmaktadır. 

İçerdiği özellikler sayesinde sindirime yardımcı olan erik bağırsak kurtlarından kurtulmaya da yardımcı olur.

Kabızlığa Anında Çözüm İçin İncir Tüketin

Bağırsak sistemimize iyi gelen besinlerin arasında incir de bulunmaktadır. Bu sorun için tazesi daha fazla önerilse de her mevsim bulabileceğiniz kuru incirde bağırsak sisteminizin çalışmasına sağlayacak ve rahat dışkılama yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bu sorunu yaşıyorsanız kahvaltılarınız da ara öğünlerinizde incire yer verin.

Armut

İçeriğinde yüksek lif sayesinde kabızlık sorununa çözüm sunmakta olup, armudun özellikle kabuğu ile tüketilmesi önerilmektedir.

Günde bir adet tüketeceğiniz armut bağırsak sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Kabızlığa Anında Çözüm İçin Pırasa 

Yüksek lif içeren besinlerden biri de pırasa olup, kabızlık sorunu çeken kişilerin genellikle faydasını gördüğü bir sebzedir. Özellikle zeytinyağı ile pişirmesi tavsiye edilir.

Yulaf

Yulaf kilo vermek isteyen insanların gelende tükettiği yulafı aslında herkes tüketmeli. Kabızlığı önlediği ve sindirime iyi gelmesi nedeniyle diyetlerde sıklıkla kullanılan yulaf içine armut ve muz gibi meyvelerde ekleyerek bu sorunun geçmesine yardımcı olur.

Kahve

Kahvenin içinde bulunan kafein sindirim sisteminin işlevinin yerine getirmesine yardımcı olur.

Yoğurt

Probiyotik içeren doğal olarak evlerde yaptığımız yoğurt sindirim sistem hızlı çalışmasını sağlayacaktır.  Sabah ve aksam tüketilen yoğurt suyu da kabızlık sorununun önüne geçmesine çok iyi bir yardımcı olacaktır.

Kabızlığa Anında Çözüm Bir Diğeri de Nane Çayı

Nane çayının içeriği sayesinde irritabl bağırsak sendromunu azalttığı ve mentol içeriği sayesinde sindirim sisteminin kasların gevşemesine sağlayarak dışkılanmanın daha kolay olmasını sağlar

İbrahim Saraçoğlu’nun Kabızlık İçin  Tavsiye Ettiği Nacenciye Kür

Nacenciye Kürü İçin Gerekli Malzemeler

6-7 adet nacenciye yaprağı

1 su bardağı su

Nacenciye Kürü Yapılışı

Kaynamış bir bardak suyun içine 6-7 portakal yaprağı koyup, 10 dakika kadar daha kaynatın. Sabah kahvaltılarından 1 saat önce ılık olarak tüketin. 4 gün boyunca bu şekilde tüketin.

Kabızlığa Anında Çözüm Kabızlık Giderici Şurup

Kabızlığa etkili çözüm yollarından biride evde doğal yollarla hazırlayabileceğiniz şuruptur. Kolay ve pratik bir şekilde yapabileceğiniz şurubu mutlaka deneyin.

Gerekli Malzeme Listesi

10 adet kuru erik

1 adet limonun suyu

Yarım bardak su

Şurubun Hazırlanışı

10 adet kuru erik ve 1 adet limonun suyu mikser yardımı ile 3 dakika karıştırın daha sonra suyu da ekleyip pürüzsüz bir kıvam haline gelene kadar karıştırın.

Yemeklerde yarım saat önce, sabah kahvaltılarında 3 kaşık, akşam yemeklerinde ise 2 kaşık olarak tüketin. Bu karışımı cam kavanozda muhafaza edin.

Bol bol sıvı tüketin

Gazlı içecek ve yağlı yiyeceklerden uzak durun

Yüksek oranda sodyum içeren besinlerden sakının.