Kolesterol Belirtileri Nedir? Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol belirtileri nedir? Kolesterol nasıl düşürülür, belirtileri nasıl düşürülür, ne iyi gelir, tedavisi, ilaçları, diyeti, bitkilsel çözümler hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Son zamanlarda doktorlar ve halk arasında oldukça fazla söz edilmeye başlanan, kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebepleri arasında gösterilen yüksek kolesterol, vücut tarafından üretilmesinin yanı sıra hayvansal gıdalar yoluyla da dışarıdan alınabilir. Kanda kolesterolün yükselmesi ile bir takım kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu hastalıklara yakalanmak istemeyen kişiler, düzenli check-up yaptırıp kolesterolün seviyesini kontrol altında tutmalı, yüksek kolesterolü olan kişiler ise sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler.

Kolesterol Nedir?

Hayvan hücrelerinin hücre zarlarında bulunan, damarlarımızdaki kan yoluyla vücudumuzun gerekli kısımlarına taşıdığımız, hormonal sistemimize etki eden yağ asidi bazlı bir maddeye kolesterol denir. Karaciğer, böbrek üstü bezleri, üreme organları ve ince bağırsak gibi kimyasal parçalama yapabilen çoğu organımızda bu maddeyi sentezleyebiliriz.

Bununla birlikte hayvansal gıdaları tüketerek de vücudumuza aldığımız bu madde, hücre zarlarımızın sağlamlığı ile doğrudan ilişkilidir. Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere karaciğerde üretilen ya da dışarıdan alınan yüksek miktardaki kolesterol, bir süre sonra safra taşı oluşturabilir. Damarlarda olması gerekenden fazla miktarda dolaştığında ise kan damarlarına yapışarak damar tıkanıklığına sebep olacaktır.

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterolün kanda taşınmasını sağlayan yapılar lipoproteinler ‘dir. Bu yapılar protein ve lipitler ‘den oluşur. Vücudunuzdaki lipoprotein oranına göre, iyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol (LDL) olarak adlandırılır.

Düşük seviyeli kötü kolesterolün (LDL) kalp ve damar hastalıklarına sebebiyet verdiği. Yüksek yoğunluklu iyi kolesterolün (HDL) ise dokularımızdaki kolestrolün toplanması ve dışarı atılmasını sağlamaktadır.

LDL oranının yükselmesi ile hiperlipidemi (yüksek kolestrol) hastalığına yakalanabilirsiniz. Bu durum tedavi edilmediği taktirde damarlarınızdaki kan akışı tıkanmaya başlayacaktır.

Kolesterolün Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde sarı benekler, göğüs kafesinde ağrı, halsiz ve yorgun hissetme, vertigo, kanda pıhtılaşma sorunu, nefes alışverişinde zorlanma, epitel dokunun alt tabakasında yağ birikimine bağlı olarak leke belirmesi ve solgun cilt bu hastalıkta başlıca ortaya çıkan belirtiler arasındadır.

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol sentezi yapan statin bazlı ilaçlar, doktorlar tarafından uygun görüldüğü taktirde tedavide kullanılır. Yapılan testlerde trigileserid ve kandaki kolesterolün miktarlarına bakılarak, ilaç tedavisi dışında diyet uygulanır. Yetişkin bireylerde 300 mg altında olması beklenen kolesterolün, hayati riskler içerdiği taktirde 250 mg altına ilaç ve diyet tedavileri ile indirilir.

Kolesterol Diyeti

Yalnızca hayvansal gıdalardan alınan kolesterolü vücudumuzun fazla üretmek gibi bir durumu yoktur. Diyetteki amaç alınan hayvansal gıdalardaki kolesterolün miktarına bakılarak bu besinleri kontrol altında tutmak, kandaki miktarını azaltmaktır. Diyetisyen ya da hekiminiz tarafından hayvansal gıdalar yapacağınız diyette gerekli şekilde uygulanarak bu diyet hazırlanır.

Kolesterolün Tanı ve Tedavisi

Kolestrol belirtilerinden bir ya da bir kaçını taşıyorsanız doktora gitmenizde fayda var. Hekiminiz sizden kan tahlili isteyecektir. Tahlilinizi inceledikten sonra uygun gördüğü taktirde ilaçla ya da ilaçsız tedavi uygulayacaktır.

İlaçları ve Bitkisel Çözümler

Kolesterol ilaçları, kanınızda dolaşan kolestrol maddesine doğrudan etki ederek bir nevi parçalama işlemi uygular. Bunlar Ator, Lipitor, Tarden, Kolestor gibi statin grubundaki ilaçlardır.

Ev reçetesi olarak size önerebileceğimiz uygulamalar arasında, Yeşil mercimek kürü, Maydanoz ve limon kürü. Bu uygulamada yağ kullanmayınız.