Migren Nedir? Belirtileri ve Ne İyi Gelir?

Migren Nedir? Migrenin Belirtileri Nelerdir?  Tetikleyen Faktörler Nelerdir? Tedavisi Nelerdir? Migrene Ne İyi Gelir? bu konular hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

MİGREN NEDİR

Migren, hastalarda uzun yıllar boyunca devam eden, birkaç saatlik ağrıların olabileceği gibi haftalara ve aylara da yayılabilen baş bölgesinde oluşan ağrı atakları şeklinde nitelendirilebilir. Migren hastalarının toplumdaki diğer insanlara göre yaşam kalitesi son derece düşüktür. Ağrılar o kadar şiddetlidir ki kişi sosyal yaşamına odaklanamaz ve sürekli uyumak isterler. Bu Rahatsızlık genel olarak genetik bir rahatsızlıktır. Ailenizde migren rahatsızlığı olan biri varsa migren olma olasılığınız yüksektir.

 MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR

 Migrenin belirtileri hastadan hastaya farklılık gösterebilmektedir. Prodrom dönem adını verdiğimiz dönemde migren atakları kendini hissettirmeye başlar ve bu dönemde ışıklara, kokulara kişinin çevresinde gelişen her hangi bir duruma karşı duyarlılık artmaya başlar. Aşırı durgunluk, halsizlik, sürekli uyuma isteği, konsantrasyon eksikliği ve dikkatsizlik psiko nörolojik belirtiler verebilir. Prodrom döneminden sonra aura dönemi başlar ve migren atakları 5 ile 20 dakika arasında başlar bir saatlik süre zarfı içerisinde son bulur. Mide bulantısı ve kusma, iştahsızlık migren belirtilerindendir.

MİGRENİ TETİKLEYEN ÖNEMLİ FAKTÖRLER

Düzensiz beslenme, uyku bozukluğu, stres gibi durumlar migreni tetikleyen önemli faktörlerden birkaçıdır. Bunların dışında çikolata, çay ve kahve, yağlı besinler, deniz ürünlerinin fazla tüketilmesi, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi ataklarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa eğer bu durumda ataklarını çok sık şekilde yaşayabilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi migren belirtileri kişiden kişiye göre değişebileceği gibi yukarıdaki unsurlarda her hastanın migrenini tetikleyecek gibi bir durum yoktur. Bu tamamen sizin metabolizmanızla alakalı bir durumdur.

MİGRENE NE İYİ GELİR

 Migrenin en önemli ilaçlarından birisi istirahattir. Düzenli beslenme ve uyku düzeni migren ataklarını engelleyen en önemli unsurlardan birisidir. Günde en az 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırılmalı. Düzenli şekilde spor yapmakta migrene iyi gelmektedir.

 MİGREN TEDAVİSİ

Öncelikle uzman tarafından migrenin altında yatan asıl tetikleyici durum belirlenir. Bu durum belirlendikten sonra yaşamınızda birkaç olumsuz durumun değişmesi gerekmektedir. Çeşitli egzersizler ve meditasyon programları ile ilaç dışı tedavi uygulanmaktadır. Bunların dışında ilaç tedavisi de hastanın öyküsü dinlendikten sonra atakları baskılayıcı ilaçlar ile bastırılmaya çalışılır. Bu ilaç tedavisi düzenli olarak uygulandığı zaman hastalar yıllarca ataksız bir yaşam sürebilmektedir.