Nisan Yağmuru Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Toplanır?

Nisan Yağmuru Faydaları Nelerdir? Nisan Yağmuru Ne Zaman Toplanır? Nisan Yağmuru Duası, Nisan Yağmuru Çocuğu Olmayanlar İçin Etkili Midir? Nisan Yağmuru Şifalı Mıdır?  bu gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Nisan ayının içinde olmamız nedeniyle insanlar bu ayı “Yağmur Ayı” olarak isimlendirilir. Nisan yağmurları bolluk ve bereketin göstergesidir. Nisan ayında yağan yağmurun içeriğinde bir çok fayda saklıdır. Bu yağmurların en önemli özelliği ise  demir maddesi içermesi ve insanlara üzerinde zindelik ve enerji vermesidir.

Yüzyıllar önce bile nisan yağmurları insanlar için önem arz etmekteydi. Örneğin Türkler Müslüman olmadan önce Gök Tanrı dinine inanır. Yağan yağmurların Tanrının gözyaşı olduğu düşünülürdü. Özellikle Nisan Yağmurlarına önem verirlerdi. Bu dönemde düğün yapar, sefere çıkar ve yuğ denen törenler yapmaya özen gösterirlerdi.

Ecdadımız Selçuklu ve Osmanlılarda ise Nisan Yağmurları şifa kaynağı olarak kabul ederlerdi. Bu nedenle nisan yağmurlarını biriktirir. Gelen misafirlerine ikram ederlerdi. Hastalara şifa için içirilir. Süte katıldığında ise mayalanma gerçekleşirdi.

Nisan yağmurları. mevleviler tarafından dergahta toplanır ve  üzerine dualar okunur. Bu su dergahın zemzemi olarak dağıtılırdı. Nisan yağmurları nisan tası denen kaplarda toplanırdı.

Eski zamanlarda tarımla uğraşan kişiler nisan tasına tohumluk buğday ve arpalarını koyarlarmış. Ekim zaman bu tohumları alıp, diğer tohumlarda karıştırıp ekilirmiş.

Nisan Yağmuru Faydalarının Bilimsel Açıklaması

Yapılan araştırmalara göre, İlkbaharın gelmesiyle doğa canlanmaya ve hareketlenmeye başlar ve beraberinde bitki ve çiçeklerin tozları, çiçeklerin polenleri ve reçineler atmosfere karışır. Nisan yağmurlarıyla i havadaki bu maddelerle birleşir ve yeryüzüne iner. İnen yağmurlar bu şekilde insan sağlığına fayda sağlar. Bu nedenle mutlaka bu nimetten istifaden edin. 

Nisan Yağmur Faydaları

Demir eksikliği olan kişiler bu yağmurdan faydalanmaları sonucunda demir oranında artış gösterir.

Cilt sağlığına iyi gelir.

Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur 

Saçların yumuşamasına sağlar.

Sütün mayalanma işlemini nisan yağmuru yapmanız önerilir. Bunun nedeni ise içerdiği laktik asitin mayalanma işleminde önemli olduğu içindir. Laksik asit ilkbahar havası ile yağmurun birleştirir.

Tarımda verimli geçmesi için nisan yağmurları önemlidir. Çünkü bu dönemde meyve ağaçları çiçeklerin, sebzeler bu ayda yetişir.

Bu yağmurlarda çıkın dolaşın. Vücudunuz demir alsın.

Sayısız faydası olan bu yağmurdan yararlanmak istiyorsanız eğer, nisan yağmurlarını biriktirin.

Peygamber Efendimizin Nisan Yağmurları Hakkında Rivayetleri

Peygamberimiz (sav)’den rivayet olundu ki:

‘’Cebrail as Bana öyle bir ilaç öğretti ki, (o ilaç sayesinde,insanların) doktorların ilaçlarına hiç ihtiyacı kalmaz’’

Eshab-ı Kiram : (o ilaçtan) Bize de haber ver,Ya Rasulullah dediler, Rasulullah (sav):

‘’Nisan yağmurunu alınız (toplayınız) Ona; 70 defa Fatiha-i şerife, 70 defa İhlâs-ı şerif, 70 defa Felak suresini, 70 defa Nâs suresini, 70 defa Tesbih duasını (SübhanAllahi vel-hamdüLillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vâllahü ekber ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyıl-azîm) okuyunuz Sonra, 7 gün devamlı olarak sabah akşam birer bardak içiniz Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki, Cebrâil Bana dedi ki ; “Bu sudan içen kimsenin, cesedinden, damarından, sinirinden, etlerinden, o kimseye ağrı, acı veren rahatsızlığını Cenâb-u Hakk giderir ve o kimseye sıhhat ve afiyet verir’’

Yine başka bir Hadis-i Şerif’te :

‘’Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki, çocuğu olmayan bir erkek, bu sudan hanımına içirirse, Cenab-ü Teala’nın izni ile hanımı hamile kalır Hanımının başı ağrıyan bir erkek bu sudan hanımına içirirse, bu su ona (sıhhati için) yeterlidir İçen kimsenin balgamını keser Rüzgar ona zarar vermez, çirkin haller kendisine isabet etmez Bel ağrısından, karın ağrısından, şikayeti kalmaz Alaca hastalığından korkmaz Göğüs ağrısı çekmez Kalbine gelen vesvese (evhâm), gönlünden çıkar gider Kendini çok beğenmek, hased, kibir, düşmanlık, gıybet ve koğuculuk (gibi manevi hastalıklar dahil), dünyada yaşayan her fani (geçici) olanlar için ü Teala’nın izni ile fayda vericidir’’

Hz. .Enes (r.a) rivayetlerine göre, “Rasulullah (SAV) ile birlikteyken yağmur yağmıştı. Hemen başını açtı ve “Yağmur rabbimin yeni yarattığı ve indirdiği rahmettir” dedi. (Müslim 2/615, Ebu Davut 5/3309)

Nisan Yağmuru Ne Zaman Toplanır?

Nisan ayının on dördünde başlar ve on dört mayısta biter.

Yılanların zehri, balıkların incisi bu ayda oluşur.

Suların içinde en saf su nisan yağmurlarının suyudur.

Nisan yağmuru ile mayalanma işlemi gerçekleşen yoğurt mutlaka tutar.