Panik Atak Nedir? Belirtisi Türleri ve Tedavisi Nelerdir

Panik Atak Belirtisi, Panik Atak Nedir? Panik Atak Türleri Nelerdir?Panik Tedavisi Nelerdir? panik atak ile ilgili öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Panik Atak Nedir?

Panik atak,  vücudun tehlikeye, heyecana veya strese karşı verdiği normal tepkisinin abartılı bir yansımasıdır. Panik atak belirtisi ve semptomları hızlı gelişir ve genelde 10 dakika içerisinde zirveye ulaşır. Nadir olarak bir saatten uzun sürer ve genellikle 20-30 dakika içerisinde son bulur. Panik atak herhangi bir zamanda veya yerde yaşanabilir. Alışveriş yaparken, araba kullanırken, sokakta yürürken ve hatta evde televizyon izlerken bile panik atak yaşayabilirsiniz.

Panik atak, sizi ölmek üzere olduğunuz duygusuna kaptırır. Atak anında bu şekilde hissetmenize rağmen ataklar genellikle zararsızdır. Bazı durumlarda, bununla birlikte altta yatan herhangi bir fiziksel sebebi dışlamak için bazı tıbbı yardımlara ihtiyacınız olabilir.

Panik Atak Belirtisi

Bir kaç dakika gibi kısa bir zaman içerisinde zirve noktasına ulaşan panik atak semptomlarından en az dört tanesini içeren yoğun bir korku veya rahatsızlık başlangıcıdır:

Hızlanan nabız ve çarpıntı

Terlemek

Titremek

Nefes darlığı yada boğulma hissi

Göğüs ağrısı

Mide bulantısı veya karın ağrısı

Baş dönmesi ve baygınlık hissi

Ateş basması

Uyuşma yada karıncalanma hissi

Derealizasyon

Ölüm korkusu

Bazı insanlar, panik atağa benzeyen ama dört semptomdan daha az olan sınırlı panik atak belirtileri olarak adlandırılan durumu yaşarlar.

Panik Atak Türleri Nelerdir?

Panik ataklar süre ve şiddet yönünden herhangi bir farklılık göstermezler. Sadece saldırıyı tetikleyen şeylere bağlı olarak farklılık gösterebilir. İki farklı panik atak türü vardır:

Beklenen Panik Ataklar

Bu türden panik ataklar, belli işaretlere yada panik tetikleyici durumlara maruz kalındığında beklenir. Örnek vermek gerekirse klostrofobisi (kapalı alan korkusu) olan bir kişi, asansörde yada diğer sıkışık alanlarda panik atak geçirmeyi bekleyebilir. Uçak korkusu olan bir kişi, uçuş sırasında veya uçağa binerken panik atak yaşayabilir.

Beklenmedik Panik Ataklar

Bu türden panik ataklar ise belli bir neden yada belirti olmadan aniden ortaya çıkar. Bu ataklarda yoğun korku ve endişe duygularına yada rahatsızlık verici fiziksel hislere sahip olmak gibi bilinçli içsel işaretler eşlik etmez. Beklenmeyen saldırılar, korkutucu bir olay veya duruma maruz kalmanın ortaya çıkardığı özel fobiler gibi dışşal ipuçları ile ortaya çıkmaz.

Panik Atak Tedavisi

Panik bozukluk için herhangi bir tedavi olmamasına rağmen, semptom giderici, insanları bu durumu kontrol etmelerine yardımcı olan türlü tedavi seçenekleri bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan seçenekler reçeteli ilaç ve psikoterapidir. Panik bozukluğu olanların bir çoğu, bu seçenekleri kendi kendine yardım teknikleri ile birlikte tercih edecektir.

Antidepresan ve bezodiazepin gibi panik bozukluk ilaçları, panik atak ve başka anksiyete ile ilişkili belirtilerin yoğunluğunun azaltılmasında yardımcı olabilir. Psikoterapi, katlanılması zor olan bu duygularla başa çıkabilmenize ve doğru başa çıkma teknikleri geliştirmenize yardım edebilir.

Tanı erken konur ve tedaviye zamanında başlanırsa, semptomlar ile başa çıkabilmeyi, panik bozuklukla hayatı daha kolay bir şekilde sürdürmeyi başarabilirler.

Benzer Yazılar