Rize Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Doğu Karedeniz bölgesinin ili olan Rize’nin çamlıhemşin ilçesinde yer alan ayder yaylası en popüler turistlik alanlardan biridir.

Rize ilçesinden 69 km uzaklığından, Çamlıhemşin ilçesinden ise, 19 kilometre güneydoğusunda, deniz seviyesinden 1350 metre yüksekliğinde yer alan kayin ve ladin ormanlarıyla kaplı olan bu yayla muhteşem manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Bu güzel yaylayı gezmek isterseniz Rize Ayder Yaylası yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ayder Yaylasının Tarihi

Ayder Yaylasını yerleşim geçmişi 13 yüzyıla kadar dayanmakta olup, 19 yüzyıldan itibaren ise bazı ailelerin yerleşmesi sonucunda kalıcı yerleşim yer haline gelmiştir. Eskiden burada ot biçme şenlikleri yapılırmış, insanlar türkü söyleyerek eğlenerek otlarını biçermişler. Bu ot biçme zamanına Hodoç zamanı denilirmiş.

Ayder kaplıcası tarih ise, 1700’lü senlere dayanmaktadır. Ayder yaylası 1944 yılında Milli Park unvanın almış, 1987′ de ise turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir.

Ayderin bir çok nedenlerden dolayı turist geçme potansiyeli yüksektir. Kaçkar Dağına tırmanan dağcıların uğrak noktası olmuştur. Ahşap evler, yüksek dağların arasından uzayıp giden yollar, Dağların arasından sürekli akan, up uzun dere seyrine doyum olmuyor. Bu doğal güzelliklerinin yanında kaplıcası ile de sağlık turizmine katkı sağlıyor. Yani hem spor, hem kaplıca, hemde gözlerinizin görsel şenliği için gitmeniz gereken yerlerden biridir.

Osmanlı döneminden bu yana şifalı suları ile dikkat çeken ayder kaplıcaları, ziyaret etmek isteyen kişiler için iyi bir şekilde inşa edilmiştir. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz yerlerden biridir. Bu kaplıcalar iç hastalıklarına, romatizma, cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına fayda sağladığı söylenmektedir.

 Ayder Yaylasına Nasıl Gidiyor?

Bir turla karadenizi gezecekseniz, ayder yaylası mutlaka uğrak noktalarından biri olacaktır. Eğer kendi aracınızla gideceksiniz  Rize merkezde 69 km, Çamlıhemşin ilçesinden ise, 19 kilometre uzaklığında olup, yolları gayet iyi. Uçakla seyahat edecekseniz Trabzon havalimanından Havaş yada diğer servislerle Pazar ilçesine gelip oradan Çamlıhemşin-Ayder minibüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ayder Yaylası Gezisi ve Ayder Yaylasında Neler Yapılabilir.

Şu manzaraya karşı saatlerce bakabilir insan. Dağların arasından  sürekli akan up uzun dere seyrine doyum olmuyor. Yürüyüş yapabilirsiniz. Kahvaltı ve yemek için restaurant bulunmaktadır. Kış sporları içinde uygun, Konaklamak için oteller ve pansiyonlar mevcut. Ama biraz oteller pahalı, ahşap dışında yapı yapılması yasak olsa da yapılmakta maalesef, her  geçen gün yavaş yavaş doğal güzelliğini kaybediyor. Yetkililer ayder yaylası için kentsel dönüşüm planları yapmaktadır. En kısa sürede gerekli önlemleri alırlar. Birde gün geçtikçe gelen insan sayısı artmakta ve insanlar istedikleri gibi o bölgenin tadını çıkaramamaktadır.  %70 arap turist mevcut tabi ki turistin gelmesi çok güzel bir şey ama kendi ülkemizdeki yerlerin bizde daha iyi tadını çıkarması ve daha iyi hizmet almaları sinir bozucu. Girdiğimiz bir restaurant da biz ilk önce gelmemize rağmen ilk önce arap turistlerin siparişlerini aldılar. anlatılmaz yaşanır derler ya her konuda onları daha öncelikle hizmet edilmekte tabi ki burada bize öncelikli hizmet etsinler istemiyoruz sadece eşit davransınlar. Birde hangi turist veya hangi vatandaşımız olursa olsun bu gibi yerlerde belirli temiz kurallarına uyulması sağlanmalı. Kimse para veriyorlar diye her yeri pisletmelerine izin verilmemeli.