Sirkenin Faydaları ve Zararları

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sayısız mucizesi olan sirkenin faydaları saymakla bitmemektedir. Sirkenin içerdiği mineraller, vitaminler ve yararlı asitler sayesinde  insan sağlığına birçok yarar sağlamaktadır. Sirke kullanım alanları çok zengindir. Yemeklerimizde ve salatalarımızda verdiği tat, sağlığımıza verdiği yararlarla sirkeyi yaşantımızda mutlaka yer vermeliyiz..

Sirke fermantasyon yöntemiyle meydana gelen asidik bir sıvıdır. Fermantasyon sirke oluşumunda çok önemli bir etkendir. Fermantasyon ürünleri probiyotik içerdiğinde sağlığımız için bulunmaz bir nimettir. Bu nedenle fabrikasyon ürünlerde fermantasyon süresi çok az olduğundan, evde yapılan sirkeyle aynı tat, aynı kalite ve aynı derecede fayda sağlamamaktadır. Evde doğal elma sirkesi nasıl yapılır yazımızı da sirke yapımını anlatmıştık.

Sirkenin İnsan Sağlığına Faydaları

Sirkenin içerdiği mineraller, vitaminler ve yararlı asitler sayesinde  insan sağlığına birçok yarar sağlamaktadır. Bakterilerle savaşan sirke,  insülin direncinden, cilt hastalıklarına, kilo vermeye, hipertansiyona, kansere gibi bir çok hastalıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır.

İnsilin Direnci

Yapılan araştırmalara göre, elma sirkesinin bedenimizde olan insülin direncini azalttığı saptanmıştır. Yemeklerden önce bir bardak suyun içine 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyarak bu karışımı tükenmek, tip 2 diyabet hastalarından kan şekerini dengelemesini sağlar.

Yatmadan önce tüketilen sirkede kan şekerini düşürmektedir.

Sirke fazla tüketildiğinde diyabet hastalarına zarar vermektedir. Bu nedenle 1 veya 2 yemek kaşığından fazlası tüketilmemelidir. Sirke fayda sağlaması için organik ürünlerde yapılması gerekir.

Alerji

Beyaz sirkenin rutin kullanıldığında anafilaktik gıda alerjisi olan kişilerde ani reaksiyonu azalttığı gözlenmemiştir.

Hipertansiyon

Asetik asit açısından zengin olan herhangi bir sirke çeşitli rennin ve hipertansiyon ile ilişkili rahatsızlıklarda tedavisinde yardımcı olur.

Cildimize Etkisi

Cildin esnek olmasını sağlayarak erken yaşlanmayı geciktirir. Cildin elastik olamasını, cildin yumuşak ve pH seviyesinin dengede olmasına yardımcı olur.

Kanser

Sirkenin içerdiği antioksidan etkisinde kanseri hücrelerin yok olmasında etki sağlamaktadır. Meme, prostat, akciğer, mesane, kolon kanserlerinde önlemek için pirinç sirkesi önerilmektedir. Sirke ve kanser ilişkisinin de yeteri kadar bilgi bulunmamaktadır.

Diş Hastalıkları

Sirkenin yüksek oranda antimikrobiyal içerdiğinde, ağızda oluşan bakterileri engellemektedir. Diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelmektedir.

Saç Bakımı

Elma sirkesini, saç bakımında düzenli kullanıldığında saçlarınızın uzamasına yardımcı olur.  4 su bardağı suya, 1 çay bardağı sirkeli karıştırın. Saçlarınızı son durulama işleminde bu karışımı kullanın, saç ve saçlı derinin temizlenmesini  kepek sorununa iyi gelecek ve saçlarımızda parlaklık sağlayacaktır.

Kilo Verme

Sirke metabolizmayı hızlandırmakta bu sayede kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bağırsak Sağlığına Etkisi

Sirke, kötü bakterileri oluşmasını engellemesi nedeniyle sindirim sistemimize iyi gelmektedir. Sirke iyi bakterileri oluşmasına yardımcı olduğunda bağırsak rahatsızlıklarına yarar sağlamaktadır.

Sirkenin Diğer Faydaları

Sirke kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Gut hastalıklarına fayda sağlar.

Menopoz dönemine giren, bayanlara yarar sağlamaktadır.

Sedef hastalığına fayda sağlamaktadır.

Sinek ısırıklarına iyi gelmektedir.

Sirkeyi sebze ve meyve yıkamasında mutlaka kullanın bu sayede mikroplardan arınmış olacaktır.

Sirkenin ev temizliğine müthiş etkileri ve yararları vardır. Bu nedenle kimyasal ürünler veya pahalı ürünler yerine ev temizliğinde sirkeye mutlaka yer verin.

Sirkenin Zararları

Sirkenin fazla tüketilmesi maalesef insan sağlığına zarar vermektedir. Sirke su veya bal ile karıştırılarak tüketilmedir.

Fazla tüketildiğinde kemik erimesi hastalıklarına neden olabilir.

Gerektiğinden fazla tüketildiğinde şeker hastalıklarına olumsuz etki sağlamaktadır.

İltihaplı yaralarda kesinlikle kullanılmamalıdır.