D Vitamini Eksikliği D Vitamini Nelerde Olur?

Bu vitamini ile ilgili aradığınız tüm sorularınızı cevabı D Vitamini Eksikliği D Vitamini Nelerde Olur? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

D Vitamini Nedir? D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamini nedir, ne işe yarar, bu vitaminin eksikliğinde vücutta neler olur gibi sorular herkesin kafasını kurcalar. Vücutta bu vitaminin özellikle kalsiyum emilimi için gereklidir.

Kalsiyum da kemiklerin yapı taşıdır. Sinir, kas ve bağışıklık sistemlerinde de bu vitamin önemli bir rol üstlenmektedir.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

Bu vitaminin eksikliği vücut ağrısı, yorgunluk gibi belirtilerle kendini göster

mekle birlikte, ilerleyen yetersizliklerde kanser ver kardiyovasküler hastalıklara kadar neden olmaktadır. Fakat merak etmeyin, bu vitamini eksikliği bu kadar ileri seviye bir rahatsızlık ortaya çıkmadan önce mutlaka doktora gitmenizi gerektirecek farklı belirtiler gösterecektir. Bu vitamini eksikliğinin yaygın belirtileri şu şekildedir:

  • Vücutta ağrı
  • Yorgunluk
  • Kemiklerde ağrı ve sızılar
  • Kuvvetten düşme
  • Saçlarda dökülme
  • Mutsuzluk
  • Gözaltı morlukları
  • Üşüme hali

Bu vitamini eksikliği genellikle yeterli miktarda Güneş ışığına maruz kalmamaktan dolayı ortaya çıkar. Çünkü bu vitamini, vücuda aktif olan formunda alınmaz.

Pasif bir formda alınan bu vitaminin, Güneş ışığı sayesinde aktif hale gelir. Bu nedenle bu vitaminin eksikliği yaşamamak için düzenli Güneş ışığı almak çok önemlidir.

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Bu vitamini hayvansal gıdalarda yüksek oranda bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak somon, ton balığı gibi yağlı balıklar verilebilir. Dışarıdan alınan balık yağlarında da bu vitaminin bulunmaktadır.

Yine bir diğer hayvansal gıda grubu olan yumurta, süt ve süt ürünlerinde de bu vitamin bulunur. Portakal suyu gibi doğal olarak hazırlanan meyve sularında da ve tavuk ciğeri, balık yağı, tahıl ürünlerinde de bulunmaktadır. Aynı zamanda yonca, ısırgan otu, maydanoz gibi sebzeler de bulunur. 

D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yapılan son araştırmalara göre pek çok insanda, özellikle kuzey ülkelerinde yaşayan insanlarda bu vitaminin eksikliği sıklıkla görülmektedir. Bu durum son zamanlarda küresel bir salgın halini almıştır.

Bu salgının bir sonucu olarak dışarıdan bu vitaminin alımı son yıllarda yüksek miktarda artmıştır. Endişelenmeyin. bu vitaminin eksikliği belirtilerini vücudunuzda fark ettiğiniz anda en yakın sağlık ocağına giderek kan testi yaptırabilirsiniz.

Tahlilleriniz sonucunda bu vitaminin eksikliği ortaya çıktığı takdirde doktorunuz size uygun bir tedavi planı oluşturacaktır. Bu vitamini eksikliği doğal yollardan tedavi edilemiyorsa doktorunuz dışarıdan bu vitamini almanızı tavsiye edebilir.