Bebeklerde İshal ve Nedenleri

Bebeklerde ishal en sık görülen rahatsızlıklarda biridir. Ancak bebeğinizin ishal olup olmadığını anlayabilmenin en iyi yolu onun vücudunu tanımaktır. Çünkü özellikle yeni doğan bebekler anne sütünün içeriği sebebi ile de sulu dışkıya rastlanabilmektedir.

İshale Neden Olan Faktörler

İshale neden olan ihtimaller oldukça fazladır. Bebeklerde ishal bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon nedeni ile olabilmektedir. Ayrıca antibiyotik alımı, bağırsak paraziti veya yediği şeylerden de ishal olma ihtimali yüksektir.

Viral Enfeksiyon;

Pek çok virüs, adenoviris, rota virüs, astrovirüs, grip virüsü ve calicivürüs ishale neden olabilmektedir. Kusma, mide bulantısı, titreme,ateş ve karın ağrısı görülebilmektedir.

Bakteriyel Enfeksiyon;

Bakteri shigella, salmonella, campylobacter, staphylococcus,koli basili gibi bakteriler ishale nende olabilir. Şayet bebeğinizde bakteri enfeksiyonu bulunuyorsa ciddi bir ishal durumu beraberinde gelebilir. Kanlı dışkı yapımı, kramplar ve ateş ishale eşlik edebilmektedir.

Bazı bakteriyel enfeksiyonlar kendiliğinden geçebilirken koli basili başta olmak üzere bazıları ise daha ciddi olabilmektedir. Şayet bebeğinizde bakteriyel enfeksiyon belirtileri bulunuyorsa mutlaka bir uzman doktora götürmeniz gerekmektedir. Doktor muayenenin ardından muhtemelen gaita tahlili isteyerek bakteri enfeksiyonu olup olmadığına bakacaktır.

Kulak Enfeksiyonu;

Bazı ishallerde kulak enfeksiyonu da ishalin sorumlusu olabilmektedir. Şayet böyle bir durum bulunuyorsa bebeğiniz kulaklarını çekiştirir ve keyifsizdir. Ayrıca iştahsızlık ve kusma da görülebilir ve bebeğiniz üşütmüş de olabilir.

Parazitler;

Giardia bağırsak parazit enfeksiyonu bağırsakta yaşayan bir mikroskobik parazittir. Gaz, yağlı dışkı, ishal ve mide rahatsızlığı belirtileri arasındadır. Bu tarz enfeksiyonlar çok kolay bulaşabilir ve tedavi sürecinde ilaç kullanılması gerekir. Yani bebeğinizi mutlaka bir doktora göstermeniz gerekir.

Antibiyotikler;

Şayet bebeğiniz antibiyotik kullanırken ya da ardından ishal olduysa bunun nedeni bağırsakta bulunan kötü bakterilerin yanında yararlı bakterileri de öldüren bir ilaca bağlı olabilir. Hekiminiz ile görüşerek çözüm yollarını öğrenebilirsiniz ancak hekiminiz söylemediği sürece asla reçetede belirtilen ilaçları vermekten vazgeçmemelisiniz.

Aşırı Meyve Suyu;

Aşırı meyve suyu veya çok fazla şekerli içecek tüketimi bebeklerin midesinin ve bağırsaklarının bozulmasına sebep olabilir. Bebeğinizin meyve suyu tüketimini azaltarak sorunun 10 gün gibi bir sürede tamamen giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Gıda Alerjisi;

Bebeğiniz nefes alıp verirken sorun yaşıyorsa, dudaklarında ya da yüzünde şişme varsa hiç vakit kaybetmeden doktora götürün. Gıda alerjisi saatler içinde ya da anında ağır veya hafif reaksiyonlar gösterebilmektedir. Belirtiler gaz, ishal, kanlı dışkı ve karın ağrısı olarak görülebilir. Daha ciddi olan vakalarda ise döküntü, alerji, şişme, solunum zorluğu ve kızarıklık da meydana gelebilir.

En genel gıda alerjeni süt proteinidir. Bebeğiniz anne sütü ile beslense dahi annenin tüketmiş olduğu gıda ve süt ürünleri bunu tetikleyebilir. Diğer gıda alerjenlerinden bazıları ise fıstık, yumurta, taze fındık, un, midye ve balıktır. Şayet bebeğinizin gıda alerjisi olduğu ile ilgili kuşku duyuyorsanız mutlaka doktora başvurun.

Gıda intoleransı;

Gıda intoleransı vücudun gösterdiği ve bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen anormal bir reaksiyon olması sebebi ile gıda alerjisinden ayrılır. İntoleransa örnek vermek gerekirse laktoz intoleransını söylemek mümkündür.

Zehirlenme;

Bebeğiniz ishalse ve aynı zamanda kusuyorsa yiyeceğin dışında bir şey yutmuş olabilir. Kimyasal, bitki ve ilaç gibi. Bu durumda da hemen hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Halsizlik, vücutta kasılmalar ve nefes almakta zorluk gibi belirtiler görülüyorsa ya da bilinci kapandıysa mutlaka ambulans çağırın.

Bebeklerde İshal Tedavisi

Düzgün olarak bakıldığında ciddi bir durum ile karşılaşma riski az olsa da susuz kalması halinde ishal bebeğinizi çok kötü etkileyebilir. Bu nedenle bol bol sıvı tüketmesine dikkat etmek gerekir. Şayet kusma ya da mide bulantısı yoksa devam sütü veya anne sütü vermeye de devam etmelisiniz. Kusması halinde ise hekiminizden pediatrik elektrolit solüsyon talebinde bulunabilirsiniz. Solüsyonların vücutta kalması devam sütü ve anne sütünden daha basittir. Beslenme tablosu ve tedavi süreci için mutlaka doktorunuzdan öneri almaya dikkat edin.