Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi

Tırnak Mantarı Nedir? Neden Olur? Belirtisi Nelerdir? Nasıl Önlenir? Tedavisi Nelerdir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir? bu konu hakkına aradığınız bütün bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı; el ve ayak bölgesinde gelişen ve bulaşıcı olduğu için aniden yayılma gösteren bir çeşit enfeksiyondur. El ve ayak tırnaklarının üzerinde mantar oluşumuna bağlı olarak deride döküntü ve tırnakta çürüme şeklinde kendini göstermektedir. Tedavi edilmezse hem bulaşıcı etkisinden hem de yayılma etkisinden kaynaklı olarak uzun süre varlığını sürdürebilmektedir. Bunun için acil olarak fark edilince tedavi altına alınması gerekmektedir. Tırnak mantarının mutlaka bir hekim gözetiminde tedavi edilmesi gerekmektedir. Hem ilaç tedavisi hem de doğal tedavi yöntemleri ancak hekim izni ile yapılmalıdır. Tıbbi ilaçların ciddi yan etkilerinin görülmesi nedeni ile çoğu insan doğal tedaviye yönelmektedir.

Tırnak Mantarı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarları, nemli bölgelerde yaşayan mantar hastalığın vücuda yerleşmesi ile oluşmaktadır. ayakların ve ellerin nemli ortamda uzun süre kalması, sağlıklı koşullarda olmayan yerlerde duş alınması ya da mantar olan kişinin terliklerinin giyilmesi gibi nedenleri bulunmaktadır. Tırnağın şeklinin bozulması, kolaylıkla farklı yerlerden kırılması, tırnağın renginin koyu kahverengi olması gibi belirtileri bulunmaktadır.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? İlaç ve Tedavisi

Tırnak mantarı çoğunlukla ilaç tedavisi ile geçmektedir. Piyasada hekimlerin yazdığı bir sürü mantar ilaçları bulunmaktadır. Bu yöntem ile önlenebildiği ve tedavi altına alınabildiği gibi bir de halk arasında yaygın olan doğal tedavi ve önleme yöntemleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi ve bitkisel ilaç tedavisi yöntemi ile tırnak mantarlarının önüne kolaylıkla geçilmektedir.

Evde Doğal Yöntemler

Elma Sirkesi Yöntemi

Elma sirkesi ait içerdiği için, tırnak mantarlarını önleyici etkisi büyüktür. Sirke ve suyu aynı oranda bir kapta karıştırın ve tırnak mantarı olan elinizi ya da ayağınızı her gün bu suyun içinde 20 dakika bekletin. Bir hafta sonra mantarın kendiliğinden kuruduğunu göreceksiniz. Her seferinde suyun yenilenmesi gerekmektedir.

Sarımsak Yöntemi

 Bilindiği üzere sarımsak doğal antibiyotik yöntemidir. Sarımsak ve zeytinyağını bir kapta ezerek mantarlı bölgeye sürüp sardığınız zaman 15 – 20 dakika bekletmeniz halinde ve bu işlemi bir hafta boyunca her gün tekrarlamanız halinde mantarın yok olduğunu göreceksiniz.

Yoğurt Yöntemi

Yoğurt da tıpkı sirke gibi asit içermektedir. Asitler mantarın yok edilmesi için önemli bir etken maddedir. mantarlı el ya da ayak bölgesini yoğurdun içinde her gün yarım saat bekletmeniz durumunda mantarın aniden yok olduğunu göreceksiniz.