Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yeni doğmuş olan bebeklerinizin cildi henüz dış dünyaya alışmaması nedeniyle çok ince olmasında dolayı kolayca zedelenmektedir. Ayrıca bebekler üzerinde cilt bütünlüğünün bozulması enfeksiyon riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı önemli ve özen göstermelisiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Cilt  Bakımında Bilmesi Gerekenler

Doğumdan sonra birkaç gün içinde bebeklerinizin cildi kuru hale gelmektedir. Eklem yerlerindeki deri kıvrımları bölümleri ise olabilir ya da çatlayabilir. Bu yüzden bebeklerde cilt bakımında alerjik etkisi bulunmayan ya da PH dengeli losyonlarla ciltlerini günde birkaç kez nemlendirmeniz gerekir. Bebek yağını direkt olarak bebeğinizin cildine sürmeniz bu bölgede alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden sadece bebeğinizi banyo yaptırıyorken, bebek yağını sulandırarak kullanmanız gerekir.

Bebeklerinizin doğumdan hemen sonra dış dünyaya uyum sağlaması için toksik eritem adı verilen döküntüler ortaya çıkabilir. Bu döküntü sorunları sivilce tarzında ya da ucu kırmızı renkli olabilir. Bu döküntü problemleri bebeklerinizin yüzünde ve vücutlarının çeşitli bölgelerinde görebilirsiniz. Bu zamanda görülen döküntüler normaldir. Sorun çok fazla büyümedikçe herhangi bir müdahaleye gerek kalmamaktadır. Alan üzerinde döküntüler çoğalması durumunda çocuk doktorunuza danışmanız gerekir.

İlk Aylara Dikkat

Bebeklerde cilt bakımı ilk aylarda özen gösterilmeli Bebeğiniz ilk ayları içerisinde anne sütü ile beslenmesinden dolayı sıvı dışkı yapması ve sık sık çiş yapması normal görülmektedir. Pişik problemini önlemek için, bebeklerinizin alt bezini her emzirme zamanından önce ve sonrasında kontrol etmeniz gerekir. Bebeklerinizin altının uzun süre ıslak ve kirli kalması pişik sorunlarına sebep olabilmektedir. Eğer bebeklerinizin poposunda veya kasığında kızarıklık olması durumunda, mutlaka koruyucu pişik ürünlerin kullanmanız gerekir. Kızarıklık sorunları çoğalması durumunda mutlaka doktorunuza danışıp tedaviye başlamanız gerekir. Bebeklerinizin kıyafetlerini seçerken ilk olarak içleri pamuklu ve alerjik özellik göstermeyen kumaşları tercih etmeniz gerekir. Bununla beraber bebeğinizi ortam sıcaklığına uygun giydirmeniz önemlidir. Bebeğinizi aşırı derecede kat kat giydirmeniz, bebeğinizde isilik problemlerine neden olmaktadır. bebek giyinik ortam ısısı 22-24 derece olmalıdır.

Rahimin de sıvı içinde olan bebekler doğumdan sonra kuru havaya uyum sağlaması  2- 3 hafta kadar sürer. Bu nedenle cilde kuruluk, kabuklanma, soyulmalar görülmesi normal kabul edilir ama bu soyulmalar yaygın alanda ise ve gerileme gösterme göstermiyorsa doktora başvurulmalıdır.

Göbek kordonunun ıslatılması ve nemli kalması,göbeğin düşmesini geciktirecek ve göbekte enfeksiyona neden olacaktır.