Abdülaziz kimdir? Sultan Abdülaziz Han’ın Hayati Dönemi

Sultan Abdülaziz kimdir? Abdülaziz Han’ın Hayati Dönemi (1861-1876)

Abdülaziz Biyografi

Doğum Tarihi : 08.02.1830
Ölüm Tarihi : 04.06.1876
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 2.Mahmut
Annesi : Pertevniyal Valide Sultan
Eşi : Dürri Nev, Hayranı Dil, Eda Dil, Neş-erek, Gevheri
Çocukları : Selim Mehmet, Mahmud Celaleddin, Mehmet Şevket, Seyfettin, Yusuf İzzetin, Selahaddin, Abdülmecid, Saliha, Emine, Nazime, Esma, Emine, Münire Sultan

Abdülaziz Han’ın Kısaca Hayatı

Sultan Abdülaziz han 32. Osmanlı Padişahıdır.

1830  yılında İstanbul’da 2.Mahmut ve  Pertevniyal Valide Sultan’ın  çocukları olarak doğan, Sultan Abdülaziz Han 1861 ‘de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Çok özenli bir eğitim almış, akıllı, atılımcı, keskin bakışlı, saray içerisinde gayet sade yalın giyinirdi, okçuluk, binicilik, avcılığı ve bilhassa güreş tutmaya bayılırdı, nice iyi pehlivanları dize getirmiştir..

Sultanlığı döneminde, Tanzimat fermanı ile başlayan yenilikçilik akımının devam etmesini sağlamış yine onun zamanında ilk devlet bankası Bank-ı Osmani-ı Şahane açıldı, Donanmaya zırhlı savaş gemisi katıldı, İstanbul Üniversitesi açıldı, Galatasaray Lisesi açıldı, Divan-ı Ahkam-ı Adliye kuruldu, İtfiye Teşkilatı kuruldu, Darüşşafaka açılmıştır. yenilikçi olduğu kadar, dini yaşantısından taviz vermemiştir..

Sultan Abdülaziz Han, 1867 yılında darbe ile tahtan indirilmiş ve 1 hafta kadar sonra göz altında tutulduğu Ortaköy’deki sarayda bilekleri kesilerek şehit edilmiştir. İstanbul Divan Yol’undaki 2.Mahmut Türbesi defnedilmiştir..

2-mahmut-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın