Boza Nasıl Yapılır? Bozanın Faydaları Nelerdir

Boza nasıl yapılır, neden yapılır, bozanın hammaddesi, malzeme ve içindekiler listesi, faydaları, geçmişten günümüze boza hakkında detaylı bilgileri ve nefis tarifini bulabilirsiniz

Boza Kış Aylarının Güzel İçeceği

Geçmişten günümüze adından sıkça bahsettiren bozanın herkes tarafından farklı bir yeri vardır. Eski bir Türk içeceği olan bozalar lezzetli olduğu kadar faydalı bir lezzet.

Boza nedir? Denilecek olunur ise, Osmanlı zamanından biri gerek Türkiye gerek Kosava, Romanya gibi pek çok ülkenin gözdesi haline gelen bu içeceğin hammaddesi mısır ve darı ile hazırlanıyor. İçeriği mayalandıktan sonra ise enfes tadını alıyor fakat unutmayın ki bozanın bekletilmesi sonucunda ekşime gibi durumlar gerçekleşiyor.

Bozanın tarihine bakacak olursak yaklaşık 9000 yıl önce dahi bozanın yapıldığı biliniyor. Mezopotamya, Kafkas gibi pek çok yerin sevilen içeceklerinden olmuştur. Hatta Evliya Çelebi’nin eserinde anlatmış olduğu boza, seyahatnamede yazanlara göre iki çeşitten oluşmaktadır. Bunlardan birisi tatlı boza diğeri ise alkol içeren ekşi bozalardır. Zaten eski çağlarda ekşi boza içmek alkol içmek ile aynı şey anlamına gelmekteydi. Üstelik tatlı bozalar oldukça besleyici olup eski çağlarda hamilere vitamin gibi tüketilmesi için veriliyormuş.

Boza Tarifi Nasıl Yapılır

Boza yapmak için gerekli malzemeler şu şekildedir.

Malzeme Listesi

  • 2 su bardağı bulgur
  • Yarım bardak pirinç
  • 6 bardak su

Mayası için:

  • 1 tatlı kaşığı yaş maya
  • 1 kaşık toz şeker
  • 1 su bardağı süt(ılık)

Kıvamı için ise 1 su bardağı toz şeker ve 5 bardak su kullanılır.

Yapılışı:

Bulgur ve pirinci iyi bir şekilde yıkayın ve tencereye koyunuz. Su ile birlikte pirinci orta ateşte pişiriniz. Yumuşadıktan sonra ise püre haline gelmiş pirinç ve bulguru süzünüz. Posa kısmını attıktan sonra pirinç ve bulgurları soğutmak için bir kenara bırakın. Bozanın ekşimsi tadını sağlamak için süt, yaş maya ve şeker ile karıştırıp ardından lapa ve mayayı başka boş bir tencereye aktarın. Tencere kapağını kapattıktan sonra ise n az 1 gün karanlık bir yerde bekletmeniz gerek. Arada kapak açıp havalandırmayı unutmayınız. En son ise su ve şekeri karıştırarak kıvam oluşturun.

Bozanın Faydaları

Bozanın birçok faydası var. Özellikle yeni doğum yapan kişilere kullanılması önerilir çünkü annelere süt yapması için verilen ideal bir yiyecektir. B vitamini içerir. Bağışıklılığı güçlendirir. Ayrıca sindirim sistemine faydalıdır.